Pratele

Stránka vznikla za účelem všeobecné informovanosti o seriálu Přátelé, který patří mezi nejpopulárnější seriály v ČR. Všem fanouškům se snaží přinášet krom informací také spoustu multimédií, které se nevyskytují na žádné jiné České stránce.

O seriálu

Přátelé (anglicky Friends) je americký televizní seriál o skupině přátel žijících v Greenwich Village v New Yorku. První epizoda byla odvysílána na televizi NBC 22. září 1994, poslední 6. května 2004. Seriál byl vytvořen Davidem Cranem a Martou Kauffmanovou v produkci Kevina S. Brighta, Marty Kauffmanové a Davida Cranea. Byl vysílán ve více než sto zemích a stále se umisťuje na velmi dobrých místech na žebříčcích sledovanosti. Poslední epizodu seriálu sledovalo ve Spojených státech na 51,1 milionů lidí. Za deset let vysílání obdržel seriál 7 cen Emmy, Zlatý glóbus, 2 ceny SAG, dalších 56 různých ocenění a 152 nominací.

Titulní píseň „I'll Be There for You“ pochází od skupiny The Rembrandts.

Kulturní vliv

Seriál Přátelé významně přispívá do některých oblastí pop-kultury – zejména módy. Jeho vliv lze nalézt jak v oblasti každodenní módy, tak v oblasti vlasových účesů. Například účes, který měla Jennifer Aniston v první sérii seriálu, se v kadeřnictví označuje jako „Rachel“ a byl v době vysílání dané série napodobován po celém světě.

Joeyho „balící“ fráze „Tak jak to de?“ se stala populární v anglickém slangu při navazování náhodné známosti, či při vítání přátel. Seriál rovněž popularizoval myšlenku seznamu celebrit, se kterými by se dotyčný mohl se souhlasem svého partnera či partnerky vyspat. V epizodě Bratrská láska si všichni své seznamy vymění ústně, zatímco Ross si vytvoří skutečný seznam a nechá jej zalaminovat, aby své rozhodnutí již později nemohl změnit.

Gauc

Kavárna

Velký dopad na kulturu měla také podoba kavárny, v níž se seriálová parta přátel scházela - Central Perk. Íránský miliardář Mojtaba Asadian si roku 2006 dokonce nechal název a podobu Central Perku registrovat ve 32 zemích světa a nabízí je k franšízingovémuobchodu. Styl kavárny však i bez toho spontánně zkopírovala řada podniků po světě - jeden Central Perk byl otevřen na Broadwick Street v londýnském Soho, další otevřel čínský obchodník Du Xin v Pekingu roku 2010 atp.