Etherum

Technické specifikace

upravene logo ethera jpg
 • Název digitální měny: Etherum
 • Zkratka: ETH
 • První vydání: 30. července 2015
 • Vyvíjeno v: C++, Go, JavaScript, Python, Java, node.js
 • Licence: GPL3, MIT, LGPL, etc..
 • Web: www.etherum.org
 • Vývojář: Vitalik Buterin, Gavin Wood
 • Základní informace

  Ethereum je kryptoměna (ETH) a open-source platforma založená na decentralizované databázi, tzv. blockchainu, který chrání před neoprávněným zásahem z vnější i z vnitřní strany. Zároveň se však jedná o decentralizovaný, turingovsky kompletní virtuální stroj Ethereum Virtual Machine (EVM) pro běh takzvaných „smart contracts“ („chytrých kontraktů“), které zajišťují hladké a nezmanipulovatelné fungování sítě.

  Zdroj výše uvedených textů - wikipedia

  Primární účel vzniku Ethera

  Primární účel vzniku Etherea je zdokonalení chytrých kontraktů a jejich rozšíření do široké praxe, kde by například mohly nahradit a svým způsobem decentralizovat všechny klasické smlouvy a dohody. Jejich fungování je pro chod celé sítě naprosto zásadní, a právě tím se ethereum výrazně odlišuje od bitcoinu.

  Chytrý kontrakt

  výměna pomocí kontraktu png

  Chytré kontrakty jsou vlastně programy, které provádějí přesně to, co nastaví jejich tvůrci. Kontrakty vám pomohou transparentním a nekonfliktním procesem vyměnit peníze, majetek, akcie nebo zkrátka cokoliv cenného, a to s tím, že se vyvarujete veškerých zásahů třetích stran (právník, notář). Velice oblíbený příklad pro pochopení chytrých kontraktů je jejich přirovnání k jakémusi digitálnímu prodejnímu automatu. Počítačový vědec a kryptograf Nick Szabo popsal, jak mohou uživatelé vkládat data či něco hodnotného do automatu a ze stejného stroje získat finální položku (např. nápoj nebo dům).

  Cytrý kontrakt je označován jakýkoliv protokol či software, jenž zajišťuje, ověřuje anebo vynucuje vyjednání nebo provedení kontraktu (smlouvy). Zatímco standardní smlouva popisuje podmínky vztahu (obvykle vynutitelné zákonem), chytré kontrakty prosazují tyto podmínky pomocí kryptografického kódu.

  Zdroj - Alza

  Ether jako palivo

  Na rozdíl od Bitcoinu jsou nové bloky transakcí těžaři vydávány v průměru po 17 vteřinách. Odlišné je také pojetí hlavní jednotky Ether, která slouží jako tzv. palivo („gas“). Ačkoliv označení palivo evokuje jednorázové použití, v případě ETH tomu tak není. Palivo slouží podobně jako v bitcoinové síti k uhrazení výpočetního výkonu těžařům.

  Role těžaře se však v tomto případě rozšiřuje o roli vykonavatele. Těžař na požadavek správce chytrého kontraktu vyvolá určitou část programu a za poskytnuté výpočetní kroky je správcem odměněn v ETH. Těžaři ve svých zařízeních mají virtuální prostředí (EVM) ve kterém se kontrakty bezpečně spouští. Ethereum má na rozdíl od limitovaných skriptů Bitcoinu také vlastní, turingovsky úplné programovací prostředí s cykly a podmíněnými skoky.

  Jednotlivé operace jsou ohodnoceny počtem paliva potřebného k vykonání dané operace. Například samotné vyslání transakce do CA vyjde na 500 gas, v přepočtu 0,0025 Kč při současné ceně 10 USD/ETH. Pokud ovšem palivo v průběhu operace dojde, stav kontraktu nebude změněn a gas za poskytnutý výkon těžaři zůstane.

  Zdroj - btctip

  Rozdíl mezi Etherem a Bitcoinem

  Bitcoin byl první technologií, která podporovala základní chytré kontrakty v tom smyslu, že síť dokáže převést něco hodnotného z jedné osoby na druhou. Celá síť uzlů potvrdí a schválí transakci pouze v tom případě, že jsou splněny všechny určené podmínky. Bitcoin je však omezen pouze na případ s použitím měny. Naproti tomu Ethereum nahradilo velice ohraničený skriptovací jazyk bitcoinu (obsahuje pouze zhruba 100 skriptů) jazykem, který umožnuje vývojářům psát své vlastní programy, a tedy i chytré kontrakty.

  Zdroj - Alza

  Vývoj v čase

  Opět přikládám výstřižek z účtu coinbase, který poukazuje na to, jak se Etherum pohybuje za celou svojí dobu vytvoření na trhu.

  Výstřižek etherum.PNG, 30kB