Modelové lampy Dominik

Modelové lampy Dominik

Logo lampa

Pár slov na začátek

Asi každý český i slovenský železniční modelář tyto lampy zná. Samotný výrobce je pro drtivou modelářskou obec neznámý, ale to rozhodně neubírá na jejich popularitě (a hlavně kvalitě). Tyto stránky jsou něco jako poklona tomuto výrobci. Jejich perfektní zpracování rozhodně oživí každé kolejiště. Já osobně jsem se díky těmto lampičkám po několika letech vrátil zpět k modelové železnici. Pro někoho to může být úsměvné, ale mně právě na této modelařině asi nejvíce bavila různá světýlka a blikátka. S nástupem LED diod se nejenom mně otevřel nový svět. Lampy Dominik jsou právě osazeny LED diodami. Při dodržení určitých pravidel je vlastně tento druh světla „nesmrtelný“. Proto také nevadí, že LED dioda je natrvalo zalitá v samotné lampě.

Co vím o lampách Dominik

Lampy Dominik jsou vyráběny celkem ve třech modelových velikostech: 1:87 (H0), 1:120 (TT) a 1:160 (N). V sortimentu výrobce jsou lampy drážní, parkové, silniční a nástěnné. Dalo by se říci, že je jich nepřeberné množství. Jedna hlavice může být osazena na několika nosičích. Některé druhy jsou pro mně zcela neznámé a nenašel jsem je ani na historických fotografiích. Výrobce se snaží, aby lampy odpovídaly danému období. Lampy jsou osazeny LED diodami žluté barvy (znázornění žárovkového světla nebo sodíkové výbojky) a bílé barvy (rtuťová nebo halogenidová výbojka). V poslední době jsem zaznamenal lampičku znázorňující rtuťovou výbojku s lehce nazelenalým světlem, což toto světlo velice dobře imituje. Každý pečlivě zabalený model lampy obsahuje předřadný odpor (rezistor), ochrannou diodu a návod. Modely je možné napájet stejnosměrným i střídavým proudem. Maximální napětí je 14V u stejnosměrného a 18V u střídavého napětí. Jako optimální napětí se mi zdá 12V stejnosměrného. Proudový odběr je pro bílé světlo přibližně 25mA a 20mA pro žluté světlo.

Pár slov na konec

Účelem těchto stránek není podat vyčerpávající informace o modelových lampách Dominik. Neměl jsem ani v úmyslu udělat něco na způsob katalogu. Už z toho důvodu, že není v mých silách vlastnit všechny vzorky od výrobce. Jelikož já osobně stavím modelové měřítko H0, budu se na těchto stránkách věnovat jenom této velikosti. Podle mého názoru je i nejvíce zastoupena u výrobce. Pod jednotlivými záložkami najdete vždy malý výčet několika výrobků i s popisem, který uvádí výrobce na obalech těchto lamp. Obrázky lamp Dominik najdete v záložce fotogalerie. Je to výběr pouze několika vzorků.

Tyto stránky zatím zůstanou v takovéto podobě a nebudou aktualizovány. Možná v budoucnu (když bude chuť) přehodnotím svůj názor a stránky přepracuji.


projekt předmětu TNPW1 - Josef Holeček (c) 2011