header.png, 201kB

Twenty One Pilots

O skupině

twp.jpg, 81kB

Twenty one pilots (někdy stylizováno jako twenty øne piløts) je americká hudební skupina pocházející z Columbusu v Ohiu. Kapela oficiálně vznikla roku 2009 a jejími členy jsou Tyler Joseph a Josh Dun. Na svém kontě mají pět alb, z nichž dvě úvodní vydali, aniž by byli podepsáni pod nahrávací společností. První album se jmenovalo Twenty One Pilots (2009), druhé Regional At Best (2011). Následně se zapsali pod vydavatelství Fueled By Ramen a roku 2013 jim vyšlo album Vessel. 19. května 2015 (17. května 2015 na iTunes) vyšla jejich čtvrtá deska s názvem Blurryface. 5. října 2018 vyšla jejich už pátá deska s názvem Trench.

Kapela kombinuje prvky piana, bicích, ukulele, vokálů a příležitostně i baskytary a trumpety. Jejich texty jsou označovány za poezii, a jelikož je těžké poezii „vecpat“ (jak se vyjádřil Tyler) do hudby, často se ze zpěvu přechází v rapování. Kapelu lze jen stěží zařadit do jednoho stylu vzhledem k jejich variabilitě. Dle článku na mtv.com je duo obdivováno pro svá energická vystoupení naživo a pro svůj styl, označovaný jako „schizofrenní pop“, ve kterém spojují melodii vedenou piánem s recitovanými úseky. Podle slov členů je hlavním cílem kapely přinutit lidi zamyslet se a najít radost ve svém životě.

Ačkoli hodně z jejich skladeb obsahuje narážky na křesťanskou teologii, jenž obsahují i zprávy (i když nikoli zjevné) o Bohu a rovněž všichni členové kapely (dřívější i současní) jsou křesťané, Twenty One Pilots nelze považovat za křesťanskou kapelu.

Tyler Joseph

zpěvák, textař

tyjo.jpg, 151kB

Tyler Robert Joseph (* 1. prosince 1988 Columbus, USA) je americký zpěvák, rapper a textař. Je znám především jako zpěvák a textař amerického hudebního dua Twenty One Pilots. Hraje na klavír, baskytaru a ukulele.

Narodil se Columbu, v americkém státě Ohio. Vyrůstal spolu se svými dvěma bratry, Zackem (také zpěvák) a Jayem, a také sestrou Madison. Jeho matka Kelly byla učitelkou matematiky na Olentagly High School, poté se na této škole stala trenérkou basketbalu, a to v roce 2013. Jeho otec Chris byl taktéž trenérem, ale na Worthington Christian High School v letech 1996-2005, nyní je ředitelem této školy. Poté, co Tyler viděl textařské představení na High Street club, odmítl basketbalové stipendium na vysokou školu, ve skříni našel starý keyboard (vánoční dárek od své matky) a začal se věnovat hudbě.

Tyler je křesťanem a jeho víra ovlivňuje texty, které píše. V mládí se vzdělával doma. 28. března 2015 se oženil s Jennou Blackovou.Tylerova prababička z otcovy strany pochází z České republiky.

Josh Dun

bubeník

josh.jpg, 20kB

Joshua William "Josh" Dun (* 18. června 1988 Columbus, Ohio, USA) je americký bubeník, současně působící v hudební skupině Twenty One Pilots. Po dobu osmi měsíců hrál také s kapelou House of Heroes jako náhradník, protože Colin Rigsby (bubeník) si vzal volno, aby strávil více času se svou rodinou. Josh Dun má také sociální úzkost, což vysvětluje, že vždy na koncertech nosí masku, nebo šátek, který má přes celý obličej, aby se nestyděl.

Tyler Joseph, hlavní zpěvák v kapele Twenty Øne Piløts a jeho nejlepší kamarád, mu dal přezdívku: Spooky Jim, ale někdy mu fanoušci říkají Jishwa.

Narodil se v Columbusu, v americkém státě Ohio, Lauře a Billimu Dun. Má dvě sestry Ashley a Abigail a bratra Jordana. Na bicí soupravu se naučil hrát v mládí sám, ve škole se naučil na trumpetu. Údajně jako dítě neměl možnost poslouchat hudbu, a tak jednou týdně tajně chodil do hudebního obchodu, kde se ptal nejvíce potetovaného chlápka aby mu doporučil hudbu. Tři roky pracoval pro společnost Guitar Center, také pracoval s bývalým bubeníkem z Twenty One Pilots Chrisem Salihem. Osm měsíců hrál živě s kapelou House of Heroes. Hrál na bicí a měl na starosti i doprovodné vokály.

V roce 2011 se přidal ke skupině Twenty One Pilots. Šel na jejich vystoupení po pozvání Chrise Saliha. Po vystoupení se potkal s Tylerem Josephem. Rok poté, dva bývalí členové opustili Twenty One Pilots kvůli časovým důvodům. Josh opustil svojí práci a začal hrát s Tylerem.