• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 5
  • 7
1 2 3 4 5 6 7

Vítejte na stránkách o Parkouru a Freerunu

Co je to parkour?

Lidé si pod pojmem parkour mohou vybavit více věcí. Někdo si představí blázny co skáčou ze střechy na střechu, někdo si vybaví sportovní disciplínu, při které se překonávají různé překážky, jiní si dokonce představí klasické závodění na koních přes překážky a někomu tento pojem neříká absolutně nic. Na internetu najdete desítky, možná stovky definic toho, co je parkour. Ve skutečnosti je těžké parkour definovat v jedné větě tak, aby to dávalo smysl – člověk, který se věnuje parkouru, většinou ví, že parkour je víc, než se dokáže vejít do jedné věty. I přesto ale exsituje spoustu definic, který se snaží popsat parkour. Některé definice tu teď vypíšu.

Parkour (někdy též Le Parkour a také jako zkratka PK) neboli l’art du déplacement (umění pohybu/umění přemístění) je disciplína francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a účinně (efektivně) za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí – od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi – a může být provozován jak ve městě, tak na venkově. Muž provozující parkour je traceur, žena pak traceuse (někdy je možno se setkat s počeštěným výrazem traceurka).

Zdroj: cs.wikipedia.org

  • Parkour obnáší: důsledný disciplinovaný trénink s důrazem na praktickou sílu, výdrž, rovnováhu, kreativitu, plynulost, kontrolu, přesnost, prostorovou orientaci a rozvoj netradičního vnímání prostoru a objektů
  • Formy pohybu, která se v parkouru objevují: běh, skákání, přeskakování, šplhání, balancování, plazení se, pohyb po čtyřech a podobně. Pohyby z jiných sportů a disciplín jsou často zapojovány do parkouru, avšak gymnastické či akrobatické prvky sami o sobě parkour neznamenají
  • Parkourový trénink se soustředí na bezpečnost, dlouhověkost (dlouhodobost), osobní zodpovědnost a sebezdokonalování se. Odrazuje od riskování, předvádění se a nebezpečných kaskadérských kousků.

Výše uvedené prvky a různé podobnosti se zmíněnými definicemi najdete v podstatě pokaždé, když se mluví o tom, co je parkour. Jen pro příklad uvedeme, jak se vyjadřují o parkouru někteří čeští traceuři:

„Parkour je metoda tréninku mysli a těla skrze pohyb v přirozeném prostředí.“ (Brandis)

„Parkour je přirozený trénink těla a mysli, zdokonalený moderními znalostmi a metodami, s cílem stát se všestranně silným člověkem schopným pohybovat se efektivně ve svém přirozeném prostředí (městě, lese, poušti, džungli, moři…) bez jakýchkoliv omezení, ať už vlastního těla či okolních překážek, či dokonce omezení času (rozuměj: věku, stáří).“ (Jan „Joanis“ Haluza)

zdroj: parkour.cz

Co je tedy Free-runing?

freeruning

Přídám sem jednu z definic, kterou nám nabízí wikipedie, abych vám to trochu přiblížil.

-Free-running je umění pohybu, akrobatická sportovní disciplína. Freerunnerům jde o to, aby ve své cestě hladce a plynule překonali překážku, reagují na okolí pomocí různých pohybů jako vaulty (přeskoky), skoky, „somersaults“ a jiné akrobatické pohyby, vytvářející atleticky a esteticky vypadající způsob pohybu. Na rozdíl od parkouru jsou povoleny akrobatické pohyby a skoky, přičemž Freerunning je více zaměřen na estetiku a krásu pohybu. Tréninky probíhají většinou v tělocvičnách, nebo v městských prostorech, které jsou plné různých překážek.
Jeho zakladatelem je Francouz Sébastien Foucan, který se také věnouval parkouru. O Free runningu říká: „Je to jiná cesta ‚dělání‘ parkouru.“

Jinými slovy Free-runing je odvětví parkouru, ve kterém nejde tolik o plynulý a efektivní pohyb, ale spíše o estetický. Ten je zaměřený na kreativitu jedince, který se pohybuje svobodně ve svém okolí a využívá všeljakých překážek k pohybu těla ve spojení například s akrobatickými prvky.

Často se lidé přou o to, jestli dělají Parkour nebo Freeruning - většinou začátečníci. Zkušenější traceuři to už ani nerozlišují, přeci jenom definice jsou obě dost podobné a zárověň nejasné a než každému kdo se zeptá pořád dokola vysvětlovat nějaké definice a mnohdy i vyvolávat hádky, tak už raději říkají, že se prostě hýbou za pomoci vlastního těla, nebo že si jen užívají pohyb. A vlastně mají pravdu.

K pochopení toho co je to parkour je zapotřebí určitě více času a brouzdání na internetu. Ale pro stručnost a základní představu to zatím bohatě stačí.

Na závěr sem ještě přidám jedno video, které určitým způsobem přibližuje co to parkour je a to především z trochu filozofické stránky věci a způsobu myšlení. Video je sice v angličtině, ale jsou u něho přiloženy české titulky