NezávisléHRY

Nezávislé hry

Obrázek nezávislé hry

Pokud se bavíme o nezávislé videohře, tak mluvíme o počítačové hře, která byla vytvořena bez podpory vydavatele, který by hru sponzoroval a následně řídil její distribuci po celém světě. Tyto hry většinou bývají distribuovány skrz online platformy, jako je Steam, GOG, Itch.io, které dovolí téměř komukoliv publikovat na jejich digitálním obchodě své produkty. Obdobným způsobem funguje GooglePlay na platformě Android, pokud mluvíme o mobilních nezávislých hrách.

Protože tvůrci nezávislých her nejsou vázáni žádnou smlouvou, tak často dochází k tomu, že často jejich výtvory bývají experimenty, které se nedrží v zaběhnutých kolejích, ale zkouší spoustu nových věcí. Může se pak stát, že jejich výtvory se zapíšou do historie, jako hry, které posunuly herní mechaniky na novou úroveň. Ať už se jedná o způsob vyprávění příběhu, kde například hra Firewatch vypraví celý příběh skrz rozhovor dvou lidí přes vysílačku, nebo hry jako Inside, kde za celou doby hry nepadne jediné slovo, a přesto na konci cítíte, že jste prožili obrovský zážitek.

Mezi ty nejznámější nezávislé hry, které se zapsaly do historie jednoznačně patří Minecraft, Braid a za posledních několik let patří nejprodávanějším nezávislým hrám na platformě Steam také výtvory českých vývojářů, a to Space Engineers a Factorio.

Aktuální situace na trhu

Nezávislé hry samozřejmě nemusí být malé hry vytvořené několika málo vývojáři, ale objevují se i velká studia, která jsou kompletně nezávislá na distributorech. Největším z nich je Valve, které si vytvořilo online platformu Steam jakožto způsob, jak dostat svůj obsah k uživatelům bez nutnosti distributora. Další příkladem velkého nezávislého studia může být polský CDProjekt RED, který stojí za vele-úspěšnou herní sérii Zaklínač a velké množství jejich příznivců tvrdí, že jejich přístup, jakým jednají se svojí komunitou je až neuvěřitelně pozitivní.

Název Platforma Cena Hodnocení
Space Engineers Steam 22,9 Euro 88%
Factorio Steam, GOG 20 Euro 98%
Kingdom Come: Deliverance Steam 49,90 Euro N/A
Machinarium Steam 9,99 Euro 95%

Za příklady velkých nezávislých studii, ale nemusí do zahraničí dokonce v i našich luzích a hájích se nachází několik velkých nezávislých herních studii. Nepochybně největším je Warhorse studios, které vede veterán herního vývoje Daniel Vávra a které aktuálně pracuje na hře Kingdom Come: Deliverance, hře odehrávající se ve středověkém Česku.

Obrázek nezávislé hry Obrázek nezávislé hry

Další významným týmem u nás je Keen Software House, stojící za hrou Space Engineers, kde v roli vesmírného inženýra budujete těžební kolonii na pásu asteroidu mezi Marsem a Jupiterem. Tato hra několik let po sobě získala ocenění za nejlepší ezávislý nápad. Zajímavostí je, že studio vydělané peníze z vývoje Space Engineers a jejich druhé hry Medieval Engineers investuje do jejich sesterské společnosti GoodAI, které se snaží vytvořit univerzální umělou inteligenci.