Vysokohorská turistika

Turistika v horách

Jedná se o jeden z druhů turistiky, který má svá specifika a vyžaduje některé další znalosti (např. složitější orientace v terénu, umět předvídat rychlé a častější změny v počasí) a dovednosti (k pohybu v terénu je v obtížnějších úsecích nutno používat i horolezecké techniky, k zajištění bezpečnosti se užívají další prostředky – vystrojení cesty ocelovými lany, jištění horolezeckým způsobem, užívání horolezecké výzbroje pro pohyb na ledovcích atp.) Horská turistika tak tvoří plynulý přechod od pěší turistiky, přes náročné formy uváděné jako tzv. vysokohorská turistika (VHT) – až po další plynulý přechod do alpinismu. Méně náročné formy jsou proto dostupné komukoliv, náročnější formy vyžadují získání dalších znalostí a dovedností nejlépe pod odborným vedením.


Alpinismus

je druh horolezectví provozovaný v horách. Název pochází ze jména horstva Alp, kde klasické horolezectví vzniklo, ale s rozšířením horolezectví se význam rozšířil na stejnou činnost v libovolných horách. Alpinismus zahrnuje široké spektrum činností v horách – lezení skalních cest překonávaných volným lezením, technické lezení po umělých pomůckách, výstupy ve sněhu, ledu a po ledovcích, pohyb na lyžích (skialpinismus), pěší přechody. Spojujícím prvkem je horský terén velehorského rázu.


Vybavení pro vysokohorskou turistiku

Vybavení pro horskou turistiku závisí do značné míry na náročnosti provozované aktivity. Nezbytností je kvalitní turistická výstroj (oblečení a obutí), často je však zapotřebí rovněž výzbroj (jistící set, přilba, lano, cepín, mačky a další). V posledních desetiletích prošlo vybavení pro horskou turistiku výraznou modernizací, výrazně se uplatňují různé syntetické materiály (Coolmax, Moira, Fleece, Windstopper, Pertex, Gore-Tex a podobně)

 • oblečení - používá se tzv. cibulový princip (oblékání do více vrstev, z nichž každá má svou funkci - odvádění vlhkosti od pokožky, prodyšnost, tepelná izolace, ochrana před větrem, ochrana před deštěm)
 • boty - pro horskou turistiku se nejčastěji požívají tzv. pohorky - celokožené kotníkové boty s tuhou podešví a hrubým vzorkem podrážky (nejčastěji Vibram)
 • batoh - podle délky a náročnosti túry se liší velikost použitého batohu od objemu 20 l až po 70 l, výjimečně i více
 • stan - v současnosti se nejčastěji používají dvojité stany sestávající z prodyšného vnitřního stanu a nepromokavého tropika, důležitým ukazatelem u stanů je vodní sloupec tropika a podlážky udávající odlnost vůči vlhkosti
 • spací pytel (spacák) - používají se především spacáky anatomického střihu (tzv. mumie), jako izolační náplň se používají dutá vlákna nebo peří
 • karimatka - podložka pod spacák, používají se karimatky z pěnového polyetylenu nebo samonafukovací
 • vařič - podle používaného paliva se dělí na plynové, benzínové a lihové
 • buzola
 • GPS
 • úvazek - podle typu konstrukce se dělí na sedací (sedák), prsní (prsák) a celotělový, používají se při pohybu po zajištěných cestách a po ledovci a rovněž při horolezectví
 • jistící set - naváže se k úvazku a pomocí něho se připíná k jistícímu lanu, pro jištění na zajištěných cestách se nejvíce používá ferratový set typu „Y“
 • karabiny - využívají se při pohybu po zajištěných cestách a po ledovci (jako součást jistícího setu), na slaňování či dojištění
 • lano - při horské turistice se používá především k jištění na ledovci (k dojištění obtížných úseků a k případnému zachycení pádu)
 • teleskopické hole - jejich použití je zvláště vhodné při pohybu s těžkým batohem

Top Destinace

Skalnaté hory

Skalnaté hory (česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains, též Rockies) je pohoří na západě Severní Ameriky, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se rozkládá v délce 4 830 km od severoseverozápadu k jihojihovýchodu na území Kanady a Spojených států amerických. Zasahuje na území provincií a států Britská Kolumbie, Alberta, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Nejvyšší horou je Mount Elbert (4 401 m) v Coloradu (nejvyšší horou Spojených států bez Aljašky je kalifornský Mount Whitney se 4 417 m, který se nachází v pohoří Sierra Nevada.) V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3 959 m).

Sierra Nevada de Santa Marta

Sierra Nevada de Santa Marta je pohoří v severovýchodní Kolumbii. Je vzdáleno přibližně 45 km od pobřeží Karibského moře, z územně-správního hlediska se rozprostírá v departementech Cesar, Magdalena, La Guajira. V pohoří se nachází dvě hory o stejné nadmořské výšce 5 775 m n. m. (Pico Simón Bolívar, Pico Cristóbal Colón), které jsou nejvyššími body celého pohoří. Podstatná část pohoří byla vyhlášena za národní park a biosférickou rezervaci UNESCO. Národní park byl založen v roce 1964 a má rozlohu 383 000 hektarů. Nejvyšší partie pohoří jsou trvale pokryty sněhem.

Zdroj: Wikipedia

Orientační ceník

Místo 1 osoba 2 osoby 3 osoby
Uvedené ceny jsou pouze orientační
Itálie10000Kč19500Kč28000Kč
Francie150000Kč28000Kč43000Kč
Rakousko8000Kč15500Kč23000Kč