FC BARCELONA

FC Barcelona

Historie klubu

Začátky

Zakladatel Barcelony

Football Club Barcelona založil v roce 1899 ve svých 21 letech Švýcarský podnikatel Joan Gamper. Dalším spoluzakladatelem byl Walter Wild, který se stal prvním prezidentem klubu. Své první oficiální hřiště získala Barcelona v roce 1909, s kapacitou 6000 diváků. Na počátku existence používala Barcelona jako svůj znak oficiální městský znak Barcelony, aby demonstrovala své spojení s městem, ve kterém odehrála své historicky první utkání proti skupině anglických přistěhovalců. Prohrála tehdy 1:0.


První zlatá éra

Ve 40. letech se objevily myšlenky, že stadion v Les Corts nebude dostačující, tak tehdejší prezident nechal zahájit stavbu nového stadionu s názvem Camp Nou. A úspěchy se dostavily velmi brzy. V roce 1973 přestoupil z Ajaxu Amsterodam holandský ostrostřelec Johan Cruijff, který je dodnes považován za klubovou legendu. S jeho příchodem se změnila hra Barcelony k nepoznání. Tým předváděl ofenzivní fotbal, který byl označován za nejhezčí na světě.


Nová strategie (1974–1990)

Po odchodu hvězdy Johana Cruijffa příchází nový trenér: Josepe Núñez. Ten mění strategii a politika klubu. Hlavním cílem je nyní stabilizace klubu a práce s vlastními odchovanci. Vzniká nová fotbalová akademie: La-Masia. Na sportovním poli však dochází k lehkému útlumu, zejména na domácí scéně, kde klub získal pouze jeden mistrovský titul v roce 1985.

Na mezinárodní scéně se daří o mnoho lépe. Třikrát vítězí v poháru Vítězů pohárů. Ve své strategii však Núñez jednou poleví, a to když na nátlak fanoušků přivádí v roce 1982 argentinskou superhvězdu Diega Maradonu. Ten však vydrží v klubu pouze do roku 1984, kdy odchází do italského SSC Neapol.


Dream Team (1990–1994)

Dream team

Když prezident Josep Núñez měnil sportovní strategii klubu, prohlásil, že je možné deset let nevyhrát titul, ale na konci bude stát vysněný tým. A nemýlil se. Na počátku 90. let povstal tým snů.

Trenérského kormidla se chopila bývalá superhvězda Johan Cruijff. Barcelona dokázala čtyřikrát v řadě zvítězit v Primera División. Navíc v té samé sezoně vyhrála Barcelona i Ligu mistrů a Superpohár UEFA. V klubu je ale znát přetlak hvězd a napětí, které vyústilo odchodem trenéra Cruijffa.


Joan Laporta

V roce 2000 odešel nejdéle sloužící prezident v historii (22 let) Josep Núñez. A Joan Laporta mění strategii. Místo starších hvězd typu Luise Figa či Patricka Kluiverta přivádí Ronaldinha, Samuela Eto’a a Deca. Tento tým již pod vedením nizozemského kouče Franka Rijkaarda má veliké úspěchy napříč všemi soutěžemi. Navíc v roce 2006 Barcelona podepisuje sponzorský kontrakt s neziskovou organizací UNICEF a jako první klub světa za hlavní reklamu na dresu neinkasuje peníze, naopak přispívá částkou 20 milionů eur ročně.


Třetí zlaté éra

Se závěrem sezóny 2007/08 poměrně nečekaně skončil v klubu kouč Frank Rijkaard, který v klubu působil pět let. S ním odešly i pilíře útočné hry týmu Ronaldinho, Deco a Eto. Prezident Joan Laporta se odhodlal k riskantnímu tahu a angažoval trenéra B-týmu Barcelony Josepa „Pepeho“ Guardiolu. A vyplatilo se. Klub během 4 sezon na lavičce katalánského klubu získal neuvěřitelných 14 trofejí. Klub přepisuje historii pod koučem Guardiolou a s fenomenální trojicí Messi, Xavi, Iniesta, kteří o rok později ovládli ocenění Zlatý míč, kde obsadili první 3 místa. V týmu i další hvězdy jako Valdés, Puyol, Abidal, Piqué, Pedro a Villa Takto vzniklý tým se brzy ukázal jako „fotbalová symfonie“. Když slyšíte tato jména, víte, že se jedná o legendy.

Tento energický kouč dovedl tým k nejúspěšnější sezóně v historii klubu, když se mu podařilo nejprve získat španělský double (vítěz ligy i poháru), poté potřetí triumfovat v Lize mistrů, následně zvítězit jak v evropském, tak španělském Superpoháru a nakonec vyhrát i Mistrovství světa klubů. Finálový zápas ve finále Copa del Rey 2011/12 byl posledním pro Josepa Guardiolu a trenérem se stal Tito Vilanova.


Obrovská tragédie

Kříž

Barcelona bez Guardioly už sice nedominovala všem soutěžím, avšak stále patřila k TOP klubům v Evropě. První trofej za nového trenéra Barcelona nakonec získala, když zvítězila v domácí soutěži. Tento pohár byl nakonec Titův poslední, jelikož kvůli zdravotním potížím ze své funkce odstoupil a nahradil ho Gerardo Martino. Pod tímto koučem ale Barcelona chátrala. Tito Villanova nakonec bohužel své nemoci podlehl a zemřel. Měl rakovinu.


Luise Enrique

Po neúspěšné sezoně Gerarda Martina bylo jasné, že klub čeká přestavba. Luis Enrique se zbavil několika opor a přivedl mnoho jiných. Navíc vybudoval nejúspěšnější útočný trojzubec všech dob. Messi – Suarez - Neymar.

Útočné trio Barcelony

Tito hráči navíc v sezóně společně nastříleli 122 branek a pokořili tak španělský rekord. Klub ovšem opustila jedna z jeho největších legend-Xavi. O rok později Barcelona zakončila rok 2015 s pěti ze šesti možných trofejí. 9. května 2017 ho ale nahradil Ernesto Valverde,který trénuje Barcelonu dodnes.

Město Barcelona


chrám Sagrada Familia

Barcelona je hlavní město Katalánska. Leží při pobřeží Středozemního moře na východě Španělska. Po Madridu je druhým největším španělským městem. Je známá také díky originálním stavbám architekta Antoni Gaudího a jeho současníků.

K nejznámějším dílům Gaudího patří chrám Sagrada Familia, symbol města a mistrovské dílo, které dodnes není dokončeno (jeho výstavba stále probíhá, protože je ale financována pouze z darů, práce postupují pomalu). Gaudí dal tomuto objektu od roku 1883 až do své smrti v roce 1926 veškerou svou tvůrčí sílu. Mohutná stavba s osmi vysoko čnějícími věžemi se mezitím stala nejvýraznějším bodem v siluetě Barcelony. Z jeho věží, kam se stoupá po točitých schodech, je nádherný výhled na celé město a jeho okolí. V centru města jsou další Gaudího známé stavby, dům Milà (Casa Milà), dům Batlló (casa Batlló) a Park Güell.