header
lisa

Mona Lisa

lze označovat jako La Gioconda (žena která se stala modelem se pravděpodobně jmenovala Lisa del Giocondo), pravděpodobně nejznámnější obraz všech dob, namalovám Leonardem Da Vincim během svého florentského pobytu na počátku 16. století (datum se uvádí na 1503-1506 nebo 1517).

Jedná se o olejmalbu na dřevě topolu malována technikou sfumato, obraz samotný má rozměry 77x53 cm. Da Vinci zde také představil několik převratných postupů. Samotný Úsměv Mona Lisy je předěmtem mnoha pověstí a spekulací. Momentálně je vystaven v pařížském Louvru.


dívka s perlou

Dívka s perlou

V nizozemštině :Het Meisje met de Parel,v česku přezdíváná jako Dívka s perlovou náušnicí nebo Dívka v turbanu byla namalována nizozemským barokním malířem Janem Vermeerem, dívka je považována jako jedno z mistrovských děl. Olejomalba vnikla v druhé polovině 17. století kolem roku 1665. Nalována je zde hlava dívky s perlovou náušnicí, která v ohnisku pozornosti kontrasně vystupuje z podkladu.

Dílo je součástí stále kolekce obrazárny Mauritshuis, která spadá pod Národní muzeum v Haagu. Mona Lisa severu nebo Holandská Mona lisa, jak se obrazu přezývá, je jedno z nejznámějších třiceti sedmi děl od Vermeera, které se dochovali.


Výkřik

Výkřik

expresionistický obraz, nejvýznamnější dílo norského malíře Edvarda Muncha. Na obraze je zachycen výkřik znetvořené postavy s lysou lebkou se stylizovaným pozadím krajiny a krvavého nebe. Kvůli krvavému neby se obraz řadí do trojvariace Beznaděj - Výkřik - Úzkost. Obraz je vyobrazem ve třech verzích, které postupem vznikaly od roku 1893 až do roku 1910, jednou znich je litografická verze. Verze vlastní norská Nárdoní galerie, Munchovo muzeum v Oslu a soukromý svěratel.

Obraz samotný se stal několikrát terčem zlodějů umění, nacož jedna z verzí byla ukradena z Národní galerie v roce 1996 ale byla po několika měsících nalezena, další byla ukradena spolu s madonou v roce 2004 a opět zpřístupněna v roce 2008

Verze od soukromého sběratele byla prodána za 120 milionů dolarů.


Poslední večeře

Poslední večeře

nástěnná malba z 15. století, jejímž autorem je Leonardo da Vinci.
Malba se nacházi v dominikánském klášteře u milánského kostela Santa Maria delle Grazie v jeho refektáři. Vinci namaloval Poslední večeři jako pro své patrony Ludivca Sfroza a Beatrici d'Este. Zachycuje Ježíše s jeho dvanácti Apoštoly při poslední večeři.

Využita je trojúhelníková kompozice (pozadí za Kristem a uspořádání skupinek), Nebyla použita freska, která se v renesanci často používala, jelikož dílo bylo vypracováno na suchou omítku.

Na obraze jsou čtyři skupinky apoštolů debatující o zradě Jidáše, který jako jediný je v záklonu a couvá, protože ví, že se Ježíš dozvěděl o jeho zradě.


Hvězdná noc

Hvězdná noc

Olejomalba nizozemského postimpresionisty Vincenta van Gogha namalována v červnu roku 1889, na němž převládají prvky noci.

Zachycuje pohled z okna sanatorie v jihofrancouzském městě Saint Rémy de Provence. Zatímco obraz zachycuje noční oblohu, Gogh namaloval samotný obraz během dne podle paměti.

Obraz je pravděpodobně nejznáměnší z malby Gogha a jeho uměleckém působení představuje příklon k imaginativnímu osvobození. Obraz je součástí odkazu Lillie P. blissové, stálé kolekce newyorského Muzea moderního umění od roku 1941.