Zápas jako s Brnem jsme potřebovali. Utkání o jedné chybě mám rád, říká Patrik Rybár

včera | Matouš Soukup

Takový zápas, jaký svedl Mountfield během první adventní neděle s Kometou Brno, potřeboval po klání v Liberci každý z hráčů. Největší vzpruhou byl ale bezpochyby pro muže mezi třemi tyčemi. V minulém zápase opouštěl Patrik Rybár svou klec už během první třetiny, proti Kometě pustil za svá záda jen jediný samostatný nájezd. Díky páté vychytané nule v letošní sezóně se stal v souboji s loňským mistrem hlavním strůjcem východočeského úspěchu.

Po nešťastném zápase na libereckém ledě jste svému týmu vychytal čisté konto. Pomůže vám nula proti Brnu hodit brzké střídání za hlavu? Určitě, velmi mi to pomohlo a cítím se teď lépe. Poslední zápasy nebyly úplně stoprocentní, což se ukázalo i v Liberci. Sice jsem možná za všechny góly nemohl, ale padalo to tam a já šel z ledu. Takový zápas, jako byl ten s Brnem, jsme potřebovali. Jsem vděčný mužstvu, že mě podrželo a pomohlo mi. Myslím si, že výhru jsme si zasloužili.

Jak důležité pro vás bylo, že jste dokázali ustát první třetinu bez inkasovaného gólu? Řekli jsme si, že v minulém zápase nám nevyšla a že musíme začít úplně jinak. To se nám podařilo. Brno je velmi silné mužstvo, takže jsme rádi, že jsme drželi nadějný výsledek co nejdéle. Zápas jsme dokázali v nájezdech strhnout na naši stranu, čehož si moc ceníme.

Hráči Komety asi mysleli, že na mě platí střela – nevyšlo jim to

V samostatných nájezdech nad vámi dokázal vyzrát pouze Alexandre Mallet, který stejně jako jeho spoluhráči zvolil střelu. Čekal jste od něj naopak kličku? Nepřekvapilo mě to. Viděl jsem, že bude střílet. Trefil to dobře a mně to bohužel propadlo a doklouzalo do branky. Nevadí, vyhráli jsme a Malletův gól naštěstí o ničem nerozhodl. Proti Brnu už jsem chytal hodně nájezdů. Asi si mysleli, že na mě střela platí, ale nevyšlo jim to.

Souhlasíte, že utkání s Brnem bylo hlavně o souboji obou brankářů? Marek Čiliak chytal výborně. Bylo to o chybě, kterou nakonec nikdo neudělal a výsledek ukázaly až nájezdy, které jsme lépe zvládli my. Mám rád zápasy, kde rozhoduje jediná chyba a jsem stále pod tlakem.

V desáté minutě jste předvedl famózní zákrok proti zblízka zakončujícímu Zohornovi. Jak jste vnímal celu situaci? První střelu od modré jsem vůbec neviděl. Puk se potom nějak odrazil a brněnský hráč, který mohl zakončovat, ještě nahrával. Já se tam válel a čvachtal se jako ryba na suchu (usmívá se). Naštěstí z toho gól nepadl.

Jsme rádi, že jsme mohli vyhrát i pro hradecké fanoušky

Během třetí části jste zažil kvůli vyloučení Michala Dragouna krušné chvilky. Který moment pro vás byl tím nejkritičtějším? Nejhorší bylo, když se kotouč odrazil od rozhodčího přímo k brněnskému hráči. Ten mohl zakončovat téměř do prázdné branky, ale trefil tyčku. Kdyby ten gól padl, asi bychom byli nazlobení. Naštěstí se tak nestalo a my rozhodli v nájezdech. Teď se musíme kvalitně připravit na další zápasy, šňůra utkání bude do přestávky ještě dlouhá.

Na tým Komety se po nepříznivých výsledcích snáší vlna kritiky. Ukázali Moravané na hradeckém ledě, že síla týmu rozhodně nechybí? Zápas byl hlavně o tom, že ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. V podstatě se to rovnalo zápasům z vyřazovací části, kde jsme na ně minulý rok narazili. Jsou velice silní v útoku. Když už se dostanou do šancí, dokáží je i proměnit. Fanoušci nás ale výborně podpořili a jsme rádi, že jsme mohli vyhrát i pro ně.

I když zápas nepřinesl ani jeden gól, hokej se hrál atraktivní a divákům se musel líbit… Ano, samozřejmě. Hodně se bruslilo, hrál se aktivní hokej. Zápasy s Kometou jsou velmi těžké. Naštěstí jsme hráli doma, kde je to trošku jiné. Příště nás ale zase čeká souboj u nich.

Hráčem listopadu se stal Michal Dragoun. Fanouškům odpoví na zaslané dotazy

včera | Jan Vavřina

Když se volil hráč měsíce října, volba fanoušků byla jasná – Patrik Rybár. To listopad nabídl mnohem vyrovnanější výsledky, z prvenství se nakonec raduje Michal Dragoun, jenž obdržel 35,91 % z více než šesti stovek hlasů. Hradeckému forvardovi můžete do půlnoci neděle 10. prosince v sekci Ptejte se položit dotaz, následně na ně zkušený hokejista odpoví. Autor nejzajímavější otázky, který zároveň při položení dotazu vyplní svůj e-mail, se může těšit na dvě vstupenky na utkání A-týmu a klubové tričko s podpisem Michala Dragouna.

Radek Smoleňák o vítězné trefě: Přimotal jsem se k tomu jako slepý k houslím

včera | Matouš Soukup, Lukáš Holán

Přišel, viděl, vystřelil Východočechům tři body. Tak by se dala v krátkosti shrnout povedená premiéra Radka Smoleňáka v dresu hradeckého Mountfieldu. Jako člen druhé útočné řady strávil na ledě lehce přes šestnáct minut, připsal si dva hity a stejný počet střeleckých pokusů. Jeho chvíle však přišla pětatřicet sekund před závěrečnou sirénou, kdy po přesné nahrávce z hole Jaroslava Bednáře zaznamenal rozdílový gól.

Máte za sebou hradeckou premiéru, navíc s vítěznou tečkou. Co na ni říkáte?

Jsem hlavně rád, že jsme to dotáhli ke třem bodům, protože jsme prohrávali. Litvínov hrál dobře. Kdykoliv jsme udělali chybu, buď z toho padl gól nebo měl soupeř šanci. Lepší start jsem si nemohl přát, ale zase vím, že to nebylo úplně ideální. Hrát po měsíci není úplně jednoduché. Kluci mi ale pomohli, s Bedýnkou (Jaroslavem Bednářem) a Džerim (Andrisem Džerinšem) se mi hrálo dobře. Nemůžu být šťastnější.

Po delší pauze jste se vrátil do tuzemské soutěže. Co říkáte na českou extraligu?

Už jsem jednou řekl, že hokej v dnešní době je vesměs všude stejný. Poslední tři nebo čtyři roky drží trend, kdy se hodně bruslí, týmy mají vyspělý systém a každá liga je těžká. Samozřejmě by bylo jiné, kdybych byl v zápasovém zatížení, ale takhle po prvním zápase jsem hlavně rád, že to mám za sebou. Uvidíme, co přinesou další zápasy.

Pan Bednář si to celé vymyslel, já se nechal trefit

Jak se vyžíváte v situacích, kdy se blíží za vyrovnaného stavu konec zápasu a každý může rozhodnout?

Každý je v takové situaci samozřejmě rád. Já mám hlavně radost, že jsem to nějakým způsobem zvládl. Určitě byly v zápase z mojí strany velké rezervy a vím, že se zlepším. Musím se zlepšit. Že to takhle vyšlo, je hezký pocit, ale já se k tomu přimotal jako slepý k houslím. Pan Bednář si to vymyslel a já se nechal trefit (směje se). Jsem za to ale rád.

Gólová nahrávka od Jaroslava Bednáře byla excelentní. Vidíte v něm spoluhráče, se kterým by vám to mohlo klapat?

Mohlo, ale já mám určitě co zlepšovat. Musím se dostat do zápasového zatížení a systému, abych na tom byl lépe i při nacvičených situacích. Je jednodušší hrát v týmu, který funguje a šlape, věří si a vyhrává. Tým mi to určitě ulehčil, za což mu děkuji.

Mám respekt ke každému, kdo dře pro tým

Kulisu pátečního zápasu v Litvínově doplnilo bouřlivé divácké prostředí. Vnímáte během hry i situaci v hledišti?

Abych se přiznal, já tohle úplně nevnímám. Samozřejmě jsem slyšel, že tam létaly nějaké nadávky, ale jsem za to vlastně rád. Lepší, než kdyby se hrálo před prázdnými tribunami. Fanoušci jsou všude super a jsem rád, že chodí.

Během zápasu se vás pokoušel vyprovokovat litvínovský obránce Sørvik, ale marně. Vyjel jste ze souboje v klidu?

Zůstal jsem nad věcí. Bylo to na konci střídání a já už měl jazyk na vestě (usmívá se). Mám rád, když takhle někdo hraje a dělá maximum pro tým. Není mi to příjemné, ale mám respekt ke každému, kdo tvrdě maká a týmově dře. Tohle k hokeji prostě patří a každý tým potřebuje takového hráče.