Semestrální práce

Judita Ouhrabková

Simpsonovi

Simpsonovi (angl. The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizní síť FOX. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonů, zahrnující Homera, Marge, Barta, Lízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve fiktivním městě kdesi ve Spojených státech, Springfieldu. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart (anagram angl. brat - spratek) měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 600 odvysílaných dílů ve 28 řadách (nejnovější 28. řada má právě světovou premiéru). 19. února 2012 byl odvysílán jubilejní 500. díl.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Stali se prvním seriálem, který obsadil místo v první 30 sezóny v letech 1987–1990. Po třech řadách se 17. prosince 1989 stal z pouhého skeče plnohodnotný televizní seriál o průměrné délce 30 minut (časem se délka zkrátila na aktuálních 20–22 minut). Z důvodu obrovského úspěchu byl seriál přesunut do hlavního vysílacího času

Česko

V Česku měli Simpsonovi premiéru 8. ledna 1993 na prvním kanálu České televize. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě. V posledních letech, kdy ještě seriál vysílala, však velmi často měnila vysílací časy i kanál - Simpsonovi se stěhovali z brzkých odpoledních do večerních hodin a opačně a také z ČT 1 na ČT 2. Koncem roku 2009 na seriál zakoupila vysílací práva FTV Prima a od 1. ledna 2010 začala nepřetržitě reprízovat všechny řady na kanálu Prima Cool. Denně se vysílaly vždy tři díly pravidelně od 18:50, později od 28. dubna 2012 vždy o víkendu také tři díly denně,od 18:30 ihned po sobě. Od roku 2015 vysílají 4 díly v 17:20,a o víkendu v 17:55. FTV Prima také již v prvních měsících roku 2010 začala s vlastní výrobou dabingu pro nejnovější, v té době dosud neodvysílanou, 21. řadu, na kterou měla zakoupená vysílací práva. Každým dalším rokem se pak na kanálu Prima Cool vždy na jaře započne s vysíláním další nové navazující, v době v USA ještě ne kompletně odvysílané, řadě. Tímto se tak Česko řadí mezi vůbec první země na světě, kde jsou Simpsonovi odvysíláni ve své vlastní jazykové mutaci. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových v první polovině roku 2010, kdy dokončila 20. řadu a reprízovala 19. a 20. řadu, na které v té době ještě vlastnila vysílací práva.