Turingova cena

Cena A. M. Turinga je ocenění udělované každoročne Asociací výpočetní techniky (ACM) jednotlivcům za jejich technický přínos v oboru informatiky. Přínos by měl mít trvalou a výraznou důležitost pro celý obor. Většina oceněných osobností byli informatici.

Pojmenování

Cena je pojmenována po Alanu Mathisonovi Turingovi (1912–1954), britském matematikovi, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní informatiky. Turingova cena je někdy označována jako „Nobelova cena informatiky“, neboť je nejdůležitejším oceněním v tomto oboru.

Cena

Turingovu cenu sponzoruje společnost Google Inc.; momentální výše ceny je 1 000 000 USD (dříve měla cena hodnotu $250 000).

Vybraní nositelé (rok - nositel - přínos)

2015 logo usa vlajky USA Whitfield Diffie a USA Martin Hellman Vynalezení a rozšírení asymetrické kryptografie s veřejným klíčem, včetně použití pro elektronické podpisy, a praktického způsobu výměny kryptografických klíčů
2016 logo uk vlajky Spojené království Tim Berners-Lee Zásluhy o rozvoj webových technologií, především protokolu HTTP, World Wide Web (WWW) i prvního webového prohlížece.

Seznam vybraných zdroju

Tisková zpráva ACM o Turingove cene 2007 (anglicky). www.acm.org

Shafi Goldwasser - A.M. Turing Award Winner [online]. ACM. Dostupné online.

http://amturing.acm.org/award_winners/stonebraker_1172121.cfm

DIFFIE, W.; HELLMAN, M. New directions in cryptography. IEEE Transactions on Information Theory. 1976, svazek 22, cís. 6, s. 644–654.