RaspberryPi logo

Co je to vlastně Raspberry PI?

Raspberry Pi je jednodeskový počítač s deskou velikosti zhruba platební karty, případně jde o něco menší destičku (výpočetní modul). Vyvíjí ho britská nadace Raspberry Pi Foundantion s cílem podpořit výuku informatiky ve školách.

Základem původního Raspberry Pi je SoC BCM2835 firmy Broadcom, který obsahuje centrální procesor ARM1176JZF-S s taktem 700 MHz a 256 MiB nebo 512 MiB paměti RWM (RAM).

Základem nového Raspberry Pi 2 je verze SoC BCM2836 též od firmy Broadcom, který obsahuje čtveřici procesorových jader s taktem 900 MHz, posílenou jednotkou SIMD a 1 GiB paměti RAM (Raspberry Pi 2B).

Oba typy Raspberry Pi obsahují grafický procesor VideoCore IV kompatibilní s OpenGL ES 2.0. Naopak neobsahují žádné rozhraní pro pevný disk nebo SSD – pro zavedení systému a trvalé uchování dat je určen slot na SD kartu.

Jednodesková verze je nabízena ve dvou modelech. Model 1B+ se nabízí za 25 amerických dolarů, přičemž tato verze má navíc síťový adaptér s konektorem RJ45 a druhý USB port. Model 2B je nabízen za 35 amerických dolarů.

Raspberry Pi výpočetní modul je nabízen na desce o velikosti 67,6×30 mm, se shodným SoC a druhým čipem, který je softwarově kompatibilní s SD kartou v modelu A/B. Je primárně určen pro zasunutí do uživatelské desky pomocí standardního DDR2 SODIMM konektoru, případně do vstupně-výstupního modulu dodávaného výrobcem.

Samotný výrobce nabízí k počítači jako operační systémy ARMové verze linuxových distribucí Debian a Arch. Výrobce též ohlásil práce na systému Rasdroid pro Raspberry Pi na bázi Android 4.0.

Dne 28. února 2014 firma Broadcom uvolnila ovladač grafického procesoru použitého v Raspberry Pi, pod Open Source BSD licencí. V té souvislosti nadace Raspberry Pi Foundantion vyhlásila, že první, kdo na Raspberry Pi přizpůsobí a rozběhne hru Quake III, obdrží prémii 10 000 amerických dolarů.