Seminární práce

GuitarShop

Úvod

Tato webová stránka vznikla jako semestrální práce pro předmět Technologie pro publikování na Webu 1.

Tato stránka slouží jako podpora prodeje kytar a příslušentství fiktivní firmy GuitarShop, s. r. o.

Historie kytar

Málo který hudebník se dnes obejde bez kytary. Od doby svého vzniku však prošla kytara mnohými změnami. Ačkoliv dříve existovaly různorodé drnkací nástroje se strunami (zmínka o nich se nachází již v samotné Bibli), kytara tak, jak ji známe dnes, se objevila až v 18. století. Než se ale kytara dočkala nynější podoby, prošla mnohými změnami. Pojďme se s některými z nich seznámit.

Předpokládá se, že kytary vznikly postupně z louten, které se rozšířily 4000 let před naším letopočtem v Mezopotámii. Loutna tehdy mívala jen 1-4 struny bez pražců, možnostmi ladění a svým tvarem však loutna zdaleka nedostihovala takových úspěchů jako dnešní kytara. Navíc hrát na loutnu bez trsátka, kterým byl tehdy v Evropě často brk, bylo prakticky nemožné.

Postupem času se však začal měnit tvar kytary, mechanismus ladění a začínala se formovat dnešní podoba kytary. Velký rozvoj kytar začal probíhat ve Španělsku. Odtud se také kytary dostaly až sem k nám do Evropy. To už jsme však ve století 18. a kytary začínají prožívat své „boom“, loutny sice zůstávají i nadále, ale kytary se od nich oddělují, skladby pro ně píší takoví umělci jako Niccolo Paganini, Franz Schubert, Carl Maria von Weber a další. Západní kultura 20. století se pak nese v duchu kytary. Kytary se stávají častými hudebními nástroji na koncertech, rozšiřuje se o ně zájem i mezi mládeží.

Trampské kytarové písně jsou i nám dnes dobře známy, ale cesta kytar kráčí stále dál. Dnes se setkáváme s různými typy kytar, kytaru si můžeme vybrat podle toho, jaké produkce chceme docílit (kytara klasická, elektrická, basová apod.) ale i podle velikosti (celá, tříčtvrteční - určená zejména dětem). Rovněž se rozšiřuje barevná škála kytar, veliký výběr máme i ze strun, trsátek či ladiček.

Nabídka kytar se však stále rozvíjí a jistě se bude rozvíjet i nadále. Zkrátka každý si určitě dokáže vybrat kytaru, s kterou si přijde na své.