Pletení

Co je to pletení

Pletení je háčkování podobné a dá se předpokládat, že pletení a háčkování vznikalo současně. U pletení provlékáte oka pomocí dvou pletacích jehlic, řada ok se provléká z jedné na druhou jehlici. Tato technika je sice přesnější, ale také těžší než háčkování.

Plést můžeme na dvou jehlicích, kdy pleteme tam a zpět, na 5 jehlicích do kruhu (rukavice, čepice, rukávy, ponožky), kdy 4 jehlice nesou oka a pátou jehlicí pleteme dokola, nebo na dvou (kruhové jehlice), což jsou dvě jehlice propojené silonovou nití. Tento způsob je hodně rozšířený v severských zemích (Norsko, Island...) kde pletou i muži.

Při strojové výrobě se postupuje odlišně. Velkou výhodou je vyšší rychlost vytváření úpletů. Za nevýhodu pletacích strojů se označuje jejich přesnost - jedno očko je jako druhé. Ale díky tomu zde je i velmi jednoduché řešení, aby bylo poznat, že jste například oděv pletli Vy a ne stroj. Stačí pouze jedno oko vynechat, či přidat. Jednoduše udělat malou chybu.

Pomůcky

Jehlice a háčky pletací

Na trhu existuje celá řada jehlic a pletacích háčků. Podle pletací příze si volíme odpovídající typ jehlic a především jejich sílu. Na trhu naleznete spoustu jehlic – kulaté, kruhové, ponožkové i doplňkové na vzory. V našem e-shopu naleznete skutečně velký výběr, ze kterého si vybere babička pro pletení bačkůrek vnoučatům i profesionální návrhář pro kvalitní pleteniny. Když si koupíte přízi, máte většinou na jejím obale napsané, jakou jehlici budete k pletení potřebovat. Před pletením však jehlice musíte vyzkoušet, protože každý plete jinak. Každý vzor je potřeba vyzkoušet na různých jehlicích, protože někdo utahuje a někdo plete volně, aby pak vzor odpovídal vašim představám.

Jehlice se vyrábí především z hliníku, ale také z umělé hmoty, dřeva a bambusu. Určitě jste někdy u babičky či maminky našli krabici plnou vlny, příze a jehlic, tak si umíte představit, jak taková jehlice vypadá. Pokud se chystáte na rozměrnou práci, budou pro vás nejlepší kruhové jehlice. Na ponožky, rukavice či čepice pak budete potřebovat jehlic pět. Dřevěné a bambusové jehlice se používají především k pletení silné pletací příze. Vyrábí se v číslech 7 – 10 od 30 – 40 cm. Jsou vybroušené, takže po nich příze pěkně klouže a nikde se vám nezachytí. V obchodech seženete klasické bambusové jehlice, ale také jehlice z přírodního japonského bambusu, které jsou potaženy speciálním japonským voskem a pletení je příjemné a jehlice se dobře drží.

Kovové jehlice se u nás vyrábí v číslech 2 – 6 a v délce od 25 do 33 cm. Jsou lehké a hladké, takže po nich příze pěkně klouže a nikde se vám nezadrhne. Velikost jehlice máte vždy uvedené na oválném konci. Kovové dlouhé jehlice používají milovnice pletení k rovným úpletům. Kruhové jehlice jsou už pro zkušenější pletařky, které s nimi vytvářejí úplety, které jsou pleteny v řadách neustále dokola, nebo si jen chtějí někdy odpočinout a odlehčit ruce. Jsou k dostání v tloušťce 3,5 – 10 mm v délkách od 30 do 120 cm. Ty kratší jsou pro rukávové lemy, ostatní na jakoukoliv pleteninu. Kruhové jehlice se vyrábí z hliníku, plastu, ale také z již uvedeného japonského bambusu a jsou spojeny perlonovým lankem.

Pět krátkých jehlic se používá k pletení neustále dokola. Všechna oka se rozdělí rovnoměrně na 4 jehlice a pátou se plete. Pomocí těchto jehlic upletete lemy výstřihů a rukávů, čepic, rukavic či ponožek. Vyrábí se v tloušťce od 2 do 10 mm a používá se na ně kov, dřevo, bambus nebo plast. Háčky jsou k dostání v různé sále i provedení. Jemnější jsou z ocele, ty silnější z hliníku, umělé hmoty, dřeva i bambusu. Háčky z umělé hmoty jsou levnější, ale mají ostré hrany. Obecně platí, že čím silnější máte přízi, tím silnější háček si vezmete. Někdy je číslo háčku uvedeno na přízi (stejně to platí i pro jehlice). Hliníkové a umělohmotné háčky jsou číslovány podle průměru háčku od 7 mm až po 0,5 mm. Indové meditují a my v Evropě pleteme a háčkujeme. Ruce pracují a hlava odpočívá, proto se této činnosti věnují také top manažeři. V naší nabídce naleznete vše potřebné pro pletení i háčkování. Nakupte si to správné náčiní a vrhněte se do toho, od pletacích jehlic a háčků vede k hřejivým svetrům a jiným oděvům jen krůček. A pěkně si u toho odpočinete.

Další ruční práce

Háčkování

má výhodu, že se nedá vykonat strojem, tedy ještě do nedávna nedalo. K háčkování stačí pouze jeden háček (krátké jehlice s malým háčkem na konci) a klubíčko příze. Princip háčkování spočívá ve vytváření/provlékání smyček/ok pomocí háčku, kdy vzniká takzvaný řetízek a zároveň první řada, která většinou určuje i počáteční šířku úpletu. Potom tam, kde se skončilo, se háčkem otáčíme a první řadou smyček protahujeme smyčku po smyčce řadu druhou. (jednotlivým smyčkám se říká oko). V tuto chvíli se háčkování stává také náročnější, smyčkou už další jednoduchou smyčku jen neprotahujeme, ale smyčky první a druhé řady lze různě kombinovat, techniky splétání smyček mají své názvy. Mezi ty základní patří řetízkové oko, pevné oko, krátký a dlouhý sloupek. Z ozdobných technik třeba křížový sloupek, nahazovaný sloupek, pecičky, pikotky. Na vybraných místech každé řady lze tímto specifickým splétáním oček určovat šířku a vzorky úpletu. Lze uháčkovat různý tvar - kruh - dečka, límeček, rukavičky, bačkůrky, ozdoby. Háčkují se hračky- hlavně zvířátka. Háčkování je velmi zábavné a uklidňující.

Vyšívání

má mnoho stylů, dělí se podle typů stehů, mezi základní stehy patří křížkový a jednoduchý. Pro vyšívání postačuje mít jehlu, bavlnku či barevnou nit a tkaninu nebo oděv na který budete vyšívat motiv podle vybrané předlohy. edinou nití a řetízkovým stehem, kdy se každý steh provazuje s předchozím. Steh je sice úhledný, velmi snadno se však páře.