logo

Stránky věnované kreativní makrofotografii

kapka
výboj 1
výboj 2
kapka 2

Dozvíte se zde několik užitečných věcí, které vám pomohou vytvořit originální a netradiční fotografie.

Kreativní makrofotografie někdy až experimentální, je něco, co vyžaduje určitou trpělivost a dost velkou představivost. Samozřejmě si lze snímky, za použití grafických programů jako je třeba Zoner photo nebo známý Photoshop, upravit také do zajímavého výsledku, to ovšem není téma těchto stránek. Zde si ukážeme několik způsobů nebo spíše triků, jak zachytit něco, co běžně člověk ani nepostřehne.

Fotili jste někdy makro?

Již hlasovalo:

 lidí

Nyní trošku odbočím, abych zde poukázal na to, že opravdu kreativních makrofotografií není na internetu tolik. Internet je však plný všemožných jiných fotografií. Prakticky každý, kdo má dnes telefon s fotoaparátem vytváří více či méně kvalitní fotografie a prezentuje je na různých sociálních sítích. Dle statistik je procentuální zastoupení fotografického žánru vyskytujícího se na internetu následující:

  1. 45% - lidé
  2. 30% - zvířata
  3. 20% - krajina
žárovka

Vidíte, že kreativní, pro někoho možná abstrakní fotografie, se vě větší míře na internetu nevyskytují. Zcela odlišná je situace, podívámeli se na nejprodávanější okruh fotografií:

Téma % podíl z prodeje
lidé 35%
abstrakce 20%
jídlo a pití 13%
části těla 6%
krajiny 4%
zvířata 3%

Chtěl jsem tím jen poukázat na jednu věc. Fotit kolem sebe kde co, dokáže prakticky každý i cvičená opice, ale zamyslet se a dát do fotografie kousek sebe, kreativitu a čas, to už je věc jiná. Na těchto stránkách se budeme zaobírat právě tou kreativitou a převážně v makro režimu. Není potřeba mít špičkové fotografické vybavení. Na některé věci postačí i lepší kompaktní fotoaparát. Ale určitě bude dobré mít stativ a nějaké přenosné osvětlení.