logo

Na této stránce je pospáno několik kreativních projektů na vytvoření netradičních fotografií. Všechny zde zmíněné návody lze realizovat v domácích podmínkách a s trochou šikovnosti a trpělivosti, to zvládne te i vy.

kapka 1

Kapky vody

Jako první si ukážeme jak, zachytit padající kapky vody.
Co budeme potřebovat:

 • Kompakt nebo digitální zrcadlovku s možností práce v manuálním režimu a možností ostřit ručně a s funkcí makro režimu
 • Externí blesk nebo prosvětlovací reflektor
 • Stativ
 • Dálkové ovládání spouště není ale nezbytně nutné
 • Barevné pozadí
 • Nádobu, do níž budeme odkapávat
 • Nějaké kapátko, pipetu
 • Potravinářskou barvu

Pokud se chcete zaobírat vážněji fotografováním kapek, bude dobré si vyrobit ooptickou závoru, návod na její sestavení najedete v sekci Technika Díky tomuto čidlu budete mít pod kontrolou celý proces dopadající kapky, ale zase se připravíte o spoustu fotografií, na kterých ani kapku nezachytíte :-).

Uspořádání a rozestavení

Nejprve si připravte prostor, kde si umístíte na stůl nádobu s vodou, do níž budou kapat kapky vody a rozstřikovat se. Lze použít jakoukoliv nádobu, stačí obyčejný talíř, miska, sklenice. Když použijete barevnou nádobu, bude i kapka zabarvená. Zamyslete se již dopředu, zda bude ve výsledném snímku vidět část nádoby, neboť to ovlivní celý dojem z fotografie. Dále je potřeba vymyslet uchycení kapátka s vodou. Když máte nádobu s vodou umístěnou na kuchyňské lince, tak lze přichytit kapátko na závěsnou kuchyňskou skříňku na nádobu. Jako kapátko lze použít i obyčejný igelitový pytlík nebo balónek napuštěný vodou.

Kapky vody se dají samozřejmě fotografovat i z ruky, ale nedoporučuji to, jelikož je totiž nutno zaostřit na přesnou vzdálenost a mohlo by Vás odradit, od dalšího experimentování, nesčetně neúspěšných, neostrých fotografií. Takže pokud máte, použijte stativ a pokud ne, fotoaparát umístěte na vhodnou podložku tak, aby objektiv směřoval do nádoby s vodou pokud možno rovnoměrně s hladinou. Ovládací prvky na fotoaparátu, které budeme používat jsou: manuální expozice a manuální zaostřování. Dá se využít i jedna toková finta s automatickým zaostřením, ale fotoaparát musí umožňovat tzv. uzamčení zaostřené vzdálenosti. V případě zrcadlovky budete potřebovat makroobjektiv.

Nastavení expozice

V první řadě se musí nastavit dostatečně velká rychlost závěrky. Musíme použít co nejkratší čas. Není ale třeba snažit se o dosažení času 1/4000s. Zpravidla postačí i časy mnohem kratší než je horní použitelná hranice u fotoaparátu. V závislosti na rychlosti pohybu, vzdálenosti od subjektu, použitém ohnisku, se potřebné časy budou lišit. Není tedy snadné udat jeden čas vhodný pro všechny. Pokud nemáme výkonný osvětlovací reflektor, jsme omezeni synchronizací závěrky a blesku, která bývá většinou 1/125s nebo 1/250s. Dle zkušeností je rychlost 1/250 sekund na hraně. Dále je potřeba nastavit vysoké zaclonění objektivu tak f/11 - f/22 z důvodu dosažení co největší hloubky ostrosti.

Mikro výboje

Zde si můžete poslechnout mikrovýboje

výboj

Jako druhý projekt si ukážeme netradiční, ale za to velmi zajímavý a originální typ makrofotografie. Způsob vytváření těchto fotografií jsem vymyslel před pár lety, když jsem zapaloval v šeru elektronickým zapalovačem plyn. Naštěstí nic nevybuchlo, ale jak byl nedostatek světla, tak byl výboj krásně jasný. Napadlo mě tedy, tento výboj vyfotit. Na internetu jsem doposud žádné podobné fotografie nenašel.
Co budeme potřebovat:

 • Kompakt nebo digitální zrcadlovku s možností práce v manuálním režimu a možností ostřit ručně a s funkcí makro režimu
 • Obyčejnou lampičku nebo ruční svítilnu
 • Stativ
 • Dálkové ovládání spouště není ale nezbytně nutné
 • Vyrobené domácí jiskřiště

Seznam položek je netradiční, ale skutečně potřebný. Jak co zapojit a sestavit najdete opět v sekci Technika

Uspořádání a rozestavení

Krabici sestavenou podle návodu si položte někam na stůl, aby jste k ní měli velmi dobrý přístup. Pokud vám funguje zapojení, tak před krabici, před její otevřenou část, umístěte objektiv fotoaparátu. Je opět výhodné mít stativ neboť i zde více jak u předchozího projektu je potřeba přesně zaostřit a s fotoaparátem nehýbat. Tento projekt nelze fotit z ruky.

Nastavení expozice

Zde o proti předchozímu projektu, budeme pracovat s dlouhým časem závěrky a často tento čas měnit. Clonu nastavíme na f/8 - f/18, záleží na tom, jak budeme chtít zachytit mikrovýboje. Je to opět o nekonečných možnostech experimentování. Jak můžete vidět v galerii, tak je to jen o tom, co si dokážete vymyslet.

Fotografování

Tady to už začne jiskřit. Nejprve musíme zaostřit na střed krabice, kde máme z vrchního boční strany vsunutou jehlu, která je připojena k jednomu pólu elektronického zapalovače. K zaostření nám poslouží příruční svítilna či lampička, kterou si nasvítíme jehlu a poté zaostříme. Nastavení času závěrky je běžně kolem 30 sekund, proto je zde nezbytný stativ nebo opravdu stabilní položení fotoaparátu. Záleží také na tom, kolik výbojů a v jaké intenzitě chcete zachytit. Pokud máte vše nastaveno, stačí spustit generátor (elektronický zapalovač) a stisknout spoušť. Zajímavých efektů lze dosáhnout pokud pod jehlu s výboji vložíte nějaký vodivý předmět, nebo do krabice, během expozice, na chvilku zasvítíte. Hodně zajímavých efektů dosáhnete za použití hrubozrnné soli, nebo tenkovrstvých barevných fólií, které stačí položit na alobal. Příklady jsou v galerii.