Můj život s koňmi

Vraní vrch

Ustájení koní formou Paddock Paradise

Systém chovu, který vymyslel Jaime Jackson na základě pozorování divokých mustangů ve Velké Kotlině. Divocí koně mají své cesty (tracky) po kterých se instinktivně přemísťují na určitá místa, kde se nachází např. napajedla, skály obsahující minerály, místa k odpočinku, různá místa s odlišnými druhy vegetace apod. Koně se pohybují na jednom rozsáhlém území, které je jejich domovem a nabízí jim vše potřebné.

PP je tedy systém chovu, který imituje přirozené prostředí pro koně. Zajistí přirozený konstantní pohyb pomocí motivace, tak jak koni velí jeho instinkt. Lepší pohyb zajistí celkové zdraví a výbornou kondici, zlepší kopyta, chrání koně náchylné k laminitidě, před vyjížďkou jsou koně již zahřátí a v neposlední řadě zajistí našim koním psychickou pohodu.

Seznam koní na Vraním vrchu

 1. Ivan

  Majitel: Vendula Šklíbová

  Narozen: 6.5.2009

 2. Lucky

  Majitel Terezka

 3. Mia

  Majitel: Míša V.

 4. Kešu

  Majitel Terezka

 5. Syd

  Majitel Terezka

 6. Goli

  Majitel Terezka

 7. Eli

  Majitel Terezka

  Narozena: 30.4.2010

 8. Dona

  Majitel Terezka

 9. Selly

  Majitel Terezka

 10. Šaran

  Majitel Petr V.

 11. Pepina

  Majitel: Laďka H.

 12. Daník

  Majitel: Dominika Ž.

 13. Bleček

  Majitel: Míša S.

 14. Tim

  Majitel Terezka

 15. Jiskra

  Majitel: Martina J.

 16. Argo

  Majitel: Karolína Ž.

Na vraním Vrchu z pohledu Equichannelu

V tomto systému je pastva eliminována na minimum, důraz je kladen na seno a rozmanitý terén. Profitovat z popsaného má naprosto celý kůň, od hlavy (spokojenost a klid), přes zažívání (koně netloustnou), až po kopyta (díky nejrůznějším typům povrchů jsou kopýtka přirozeně obrušována, udržována a zocelena :-)) - prostě takový kousek "divočiny" v srdci našeho moderního světa.

Jak byste charakterizovala své ustájení, kolika koním slouží, jak dlouho je v provozu?

Do budování Vraního Vrchu jsme se s taťkou pustili na jaře 2012, po dlouhodobějších zdravotních problémech mojí první kobylky Lucky, která se potýkala s obezitou, IR a laminitidou, které se nám nedařilo efektivně dostat pod kontrolu. Protože jsme se nechtěli smířit s faktem, že by naše klisna měla trávit většinu svého života v boxu nebo samostatně ve vypasené ohrádce, rozhodli jsme se pro zbudování vlastního ustájení – ve formě Paddock paradise.

V květnu 2012 těsně před mojí maturitou jsme na Vraní Vrch (v provizorním stavu) přiváželi první čtyři koně. Léto probíhalo ve jménu budování, stavění dalších treků a přístřešků, což je v podstatě nekonečný proces. Dá se říci, že rozšiřujeme, opravujeme, přistavujeme a experimentujeme s povrchy neustále, jen počty koní se zvedají - v současnosti jich u nás žije 16. Původně se jednalo o vojenský prostor, takže každé rozšíření treku vždy předchází důkladné čištění prostoru (někdy i za pomoci „těžké techniky“) od ostnatých drátů, nábojnic, plechovek a dalších pokladů. Jedná se o příběh, který nemá konce, a člověka to přes všechny peripetie, děravé holínky a puchýře musí zkrátka bavit.

Pro více informací, fotografií a aktuálním dění na Vraním vrchu klikněte na odkaz na facebookové stránky.