O seriálu

Je dramatický americký televizní seriál z lékařského prostředí, který vznikl v roce 2004. Seriál scenáristy Davida Shorea byl vytvořen v produkci Paula Attanasioa, Katie Jacobsové, Davida Shorea a Bryana Singera a do roku 2012 jej vysílala stanice Fox. Děj se odehrává ve fiktivní fakultní nemocnici Princeton-Plainsboro v New Jersey. Hlavní postavou seriálu je Gregory House, který vede diagnostické oddělení a má za úkol řešit obtížné případy. K ruce má tým specialistů, který sestává ze tří doktorů – neurologa Erica Foremana, imunoložky Allison Cameronové a specialisty na intenzivní péči Roberta Chase. Ve čtvrté sérii je jeho tým obměněn a v týmu místo tří původních lékařů působí: specialista na plastickou chirurgii Chris Taub, specialista na tělovýchovnou medicínu a rehabilitační lékařství Lawrence Kutner a „Třináctka“, která má specializaci na interní medicínu. V osmé sérii došlo k další obměně lékařů – léčit začaly Chi Parková a Jessica Adamsová.

Série Rok vydání Počet epizod
1. série 2004 22
2. série 2005 24
3. série 2006 24
4. série 2007 16
5. série 2008 24
6. série 2009 21
7. série 2010 23
8. série 2011 22

Příběh

Dr. Gregory House je lékařský génius, který vede tým mladých diagnostiků na fiktivní fakultní nemocnici Princeton-Plainsboro v New Jersey. Budova, která je používána pro externí záběry, je součástí Princetonské univerzity a jedná se o Frist Campus Center. Na začátku většiny epizod jsou zobrazeny události, které vedly k počátkům potíží a symptomů „pacienta týdne“. Jednotlivé epizody pak sledují tým v jeho pokusech diagnostikovat a vyléčit pacientovu nemoc.

Housovo celostátně uznávané oddělení obvykle léčí pacienty, u nichž nebyla v jiných nemocnicích zjištěna diagnóza, takže se jedná většinou o takřka neřešitelné případy. Kromě toho House odmítá přijmout případy, které se mu nezdají zajímavé.

K diagnóze se tým dostává pomocí sokratovské dialogické metody, diferenciálních diagnóz a Housova vedení. Informace a názory svých podřízených však House často nebere v potaz a následně dokazuje, že jejich nápady a příspěvky postrádají množství důležitých faktorů. Poté, co je pacientovi stanovena prvotní diagnóza a nasazena léčba, se jeho stav začne zlepšovat, což obvykle není konečný stav. Následuje prudké zhoršení, které značí chybnou předchozí diagnózu. Tyto navazující komplikace však pomohou Housovi a jeho týmu v určení správné diagnózy, na niž je upozorní nové symptomy. Během odhalování diagnózy se odehrává mnoho nečekaných zvratů. Někdy je těžké nemoc správně diagnostikovat, protože pacient lže o symptomech, o sobě či rodině a prostředí, kde žije. House často říkává „všichni lžou“ nebo při poradách týmu prohlašuje: „pacient lže“ či „symptomy nikdy nelžou“.

Jelikož jsou Housovy teorie o pacientově nemoci často založeny na předpokladu nebo kontroverzním tvrzení, má často problémy získat souhlas od své vedoucí, ředitelky nemocnice Dr. Lisy Cuddyové, k léčebným postupům, které považuje za nezbytné, zejména pak v situacích, kdy je postup velmi riskantní nebo eticky pochybný.

Cuddyová od House vyžaduje, aby trávil více času v klinice pro veřejnost. Během služby v této části nemocnice House pacienty ohromuje výstředním chováním a neortodoxními postupy, ale udělá dojem zároveň rychlou a přesnou diagnózou, přestože vypadá, že o ně nejeví zájem. Pochopení těchto jednoduchých problémů, kterým House na ambulanci čelí, mu často pomůže vyřešit hlavní případ.

V některých epizodách je nutné vniknout do pacientova domu, ať už s jeho souhlasem nebo bez něj, za účelem nalezení odpovědí či indicií, které by vedly ke zjištění diagnózy. Velkou část příběhu zabírá Housovo užívání Vicodinu a jiných drog, aby zvládal bolest, která pochází z infarktu jeho kvadricepsového svalu, který utrpěl před několika lety a po němž musí chodit s holí.

House je mnoha lidmi zpodobňován coby lékařský Sherlock Holmes. Tato podoba je evidentní v mnoha částech zápletek tohoto seriálu, jako je například Housovo spoléhání se na psychologii coby řešitele problému, závislost na drogách, adresu Housova domu, hraní na hudební nástroje, jeho vztah s Dr. Jamesem Wilsonem (odkaz k Dr. Johnu Watsonovi).

Postava Dr. House nezobrazuje typického doktora. Nenosí lékařský plášť, je neupravený, rozcuchaný, neoholený a nemá rád pacienty. Do svého týmu si vybral neurologického specialistu Erica Foremana, jak sám House uvádí, z důvodu, že je černoch a má záznam v trestním rejstříku. Dále pak specialistku na imunologii Allison Cameronovou kvůli jejímu vzhledu a nakonec Roberta Chase, kterého do týmu protlačil jeho vlivný otec. Ve čtvrté sérii je Housův lékařský tým obměněn a je v něm specialista na plastickou chirurgii Chris Taub, specialista na tělovýchovnou medicínu a rehabilitační lékařství Lawrence Kutner a tajuplná „Třináctka“, která má specializaci na interní medicínu.

Vrátit se na začátek

Postavy

Během prvních tří sérií jsou členy Housova týmu Foreman, Chase a Cameronová. Ke konci třetí série Foreman a Cameronová rezignují a House vyhodí Chase. Na začátku čtvrté série House zaměstná čtyřicet doktorů, jejichž počet se v epizodě Games zúží na Tauba, Kutnera a „Třináctku“. Chase a Cameronová jsou i nadále zaměstnanci fakultní nemocnice Princeston-Plainsboro a Foremana v epizodě Guardian Angels Cuddyová znovu přijme do Housova týmu.

Vrátit se na začátek

Ocenění

 • Cena společnosti televizních kritiků
  • 2005 - Individuální úspěch v dramatu
  • 2006 - Výjimečný individuální výkon v dramatu - Hugh Laurie
 • Cena Emmy
  • 2005 - Nejlepší scénář - David Shore, casting pro dramatický seriál - Amy Lippens (nominace), nejlepší hlavní obsazení - Hugh Laurie (nominace), úvodní titulky - Matt Mulder, Jake Sargeant, Dan Brown, Dave Molloy (nominace), hudba - Christopher Hoag - epizoda Pilote (nominace)
  • 2006 - Kamera - Dereck R. Hill, Danielle Berman - epizody Autopsy, Distractions, Skin deep (nominace), Casting - Amy Lippens, Stephanie Laffin (nominace), Výjimečné drama - Paul Attanasio, Katie Jacobs, David Shore, Bryan Singer, Thomas L. Moran, Russel Friend, Garrett Lerner, Doris Egan, David Semel, Matt Witten, Gerrit van der Meer, Lawrence Kaplow (nominace), Zvukový mix - Gerry Lentz, Rich Weingart, Russell C. Fager
 • Satellite Awards
  • 2005 - Výjimečný herecký výkon v seriálu - Hugh Laurie, Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli - Lisa Edelsteinová, Výjimečný dramatický seriál, Nejlepší DVD pro 1. sérii
  • 2006 - Nejlepší herecký výkon v dramatickém seriálu - Hugh Laurie, Nejlepší televizní drama
 • Zvukoví editoři filmů, USA
  • 2005 - Zvukové efekty - Barbara Issak, Craig T. Rosevear, Brad North (nominace), Nejlepší zvuková úprava - Barbara Issak, Brad North, Jackie Oster - epizoda Paternity (nominace)
  • 2006 - Nejlepší zvuková úprava - Barbara Issak, Brad North, Jackie Oster - epizoda Autopsy
Vrátit se na začátek
Dr. House Lisa Edelstein Robert Sean Leonard