Vše o 3D tisku

Jak tisknout PLA

PLA tiskneme zravidla na 190-210 stupňů celsia. Jelikož PLA měkne již při 60 stupňích, je nezbytné vybavit tiskárnu ofukem. Tiskouvou podložku můžeme ošetřit několika způsoby o který se nyní trochu rozepíši.

Čisté sklo

PLA lze tisknout na čisté sklo pokud vyhřejeme podložku na 60-70 stupňů (pro malé výtisky lze i méně). Nevýhoda tohoto řešení je zrcadlově hladký povrch spodní strany modelu a vysoká teplota také působí deformaci vrstev.

Sklo s lepidlem

Pro lepší adhezi můžeme použít klasické lepidlo na papír nanesené v tenké vrstvě na sklo. To nám dovolí snížit teplotu, případně výhřev zcela vypnout.

Modrá malířská páska

V zahraničí je velmi oblíbená papírová malířská páska (pozor, naše žlutá nefunguje). Vyhodou je že můžeme výhřev zcela vypnout a dostaneme esterický příjemný povrch. Nevýhodou je že pásku musíme nanášet v několika průzích a na výsledném modelu je to poznat.

Kaptonová páska

Kaptonová páska nabízí velmi dobrou adhezi i při studené podložce. Na neštěstí až tak vysokou že se často poškodí při sundávání modelu. Další nevýhodou je složítá aplikaced pásky, která musí být zcela hladká bez vzduchových bublinek. Kaptonová páska se prodává ve formě pásek či archů.