Vše o 3D tisku

TMC2208

Před časem jsem se rozhold pro upgrade svojí 3D tiskárny z driveru A4988 na drivery od společnosti trinamic, konkrétně TMC2208. Pro upgrade jsem se rozhodl z důvodu převozu 3D tiskárny na koleje a jelikož tiskárna byla vemi hlučná, poradili mi hodní lidé se stejným zapálením tento upgrade. K mém úžasu tento upgrade způsobil že motory se otáčejí prakticky neslyšně. Jediný zvuk který tiskárna vydává nyní přichází od větráku chladícího hotend.

Pro výměnu driverů nebylo nutné žádné HW úpravy, drivery mají stejný pinout jako zmiňované A4988. Jediná změna byla v úpravě firmwaru, s novými drivery se motorty točily na druhou stranu. Stáhl jsem tady firmware pro svoji 3D tiskárnu a přepsal příslušné řádky které obracely směr motorů.

Díky této jednouché, i když lehce nákledné, úpravě jsem společně s polymerovými ložisky od společnosti igus docílil velmi tichého chodu tiskárny. V dlaších úpravách se zaměřím na úpravu větráku a také na omezení přenosu vibrací na podklad, což má zásadní vliv na hlučnost.