Vše o 3D tisku

Typy 3D tiskáren

3D tiskárny dělíme na 3 základní druhy podle principu jejich funkce. V tomto článku se o nich trochu rozepíšu.

FDM

FDM (Fused Deposition Modeling), nebo také FFF (Fused Filament Fabrication) je nejběžnější typ 3D tiskáren. V principu fungují tak že CNC hlava taví materiál a nanáší ho v tenkých vrstvách na tiskovou podložku, kde následně tuhne a mění se v pevný objekt. Hlavní výhodou této technologie je nízká cena tiskárny i materiálu. Tento web bude pojednávat témněř výhradně o FDM tiskárnách. FDM tiskárny se dále dělí podle typu konstrukce na 2 základní druhy:

Portálové

Portálové 3D tiskárny jsou běžnější a mechanicky jednodušší tiskárny, které mají 3 na sebe kolmé osy. Zpravidla se hlava pohybuje ve 2 osách a heat bed v ose třetí, což je nevýhoda při tisku velkých a těžkých modelů. Extruder může být součástí tiskové hlavy, nebo může být mimo materiál je do tiskové hlavy přiváděn PTFE bowdenem. To umožňuje rychlejší tisk v důsledku lehčí tiskové hlavky, ale ztěžuje tisk flexibilních materiálů

Příkladem portálové 3D tiskárny je například tiskárna Průša i3 MK2s (zdroj: https://www.prusa3d.cz/)

Delta

Delta 3D tiskárny mají 3 vertikální osy s vozíky ke kterým je 6ti stejně dlouhými tyčemi připojena tisková hlava. Tisková podložka je staticky upevněna, lze tedy tisknout i velmi vysoké a těžké modely. Extruder bývá umístěn mimo tiskovou hlavu a filament je poté zaváděn PTFE bowdenem. Výhodou tohoto konceptu je velice nízká hmotnost tiskové hlavy což umožňuje tisknout vysokou rychlostí.

Příkladem delta tiskárny je tiskárna DeltiQ společnosti Trilab (zdroj: https://store.trilab.cz/uvodni/tiskarny-a-komponenty/)

SLA/DLP

SLA/DLP tiskárny využívají kapalného resinu který se vytvrzuje UV světlem. Nevýhodou je vyší cena 3D tiskáren a velmi vysoká cena resinu. Výhodou jsou velmi detailní výtisky. Tato technologie se hojně využívá například v zubním lekařství, ale i hobby modeláři s oblibou tisknout detaily svých modelů pravě na těchto tiskárnách.

SLA tiskárna Form2 společnosti FormLab (zdroj: https://formlabs.com/3d-printers/form-2/)

SLS

SLS (selective laser sintering) tiskárny fungují na principu spékání prášku intenzivním laserovým světlem. Zpravdila se používají v průmyslu k tisku kovových materiálů. Tyto tiskárny jsou extrémně drahé a v domácích podmínkách se vyskytují naprosto vyjímečně coby různé DIY projekty.

SLS tiskárny jsou velké, těžké a složité stroje. Je očividné že pro hobby použití se příliš nehodí. (zdroj: https://gigaom.com/2014/04/25/why-you-wont-see-a-laser-sintering-3d-printer-on-your-desk-anytime-soon/)