logo iPhone

iPhone

Apple iPhone 5

iPhone je produkt společnosti Apple, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu s kapesním počítačem. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje s virtuální klávesnicí. Při svém uvedení v roce 2007 iPhone přinesl jako jeden z prvních mobilních telefonů vícedotykové ovládání a zároveň díky vysokým prodejům a oblibě popularizoval celou kategorii smartphonů.

iPhone používá operační systém iOS (dříve iPhone OS), který je založený na Mac OS X. Od vydání SDK v roce 2008 pro iPhone vzniklo velké množství aplikací třetích stran včetně her, které jsou ke stažení v Apple App Store.

Nejnovější iPhony (5S a 5C) byly představeny v září 2013.

Přípravu iPhone oficiálně oznámil předseda představenstva Apple Inc. Steve Jobs na Macworld Conference & Expo 9. ledna 2007. Prodej koncovým uživatelům byl v USA zahájen 29. června 2007. Při nákupu se nevyžadovaly žádné osobní údaje, dodatečně bylo ovšem pomocí počítačového programu iTunes nutné uzavřít smlouvu s výhradním operátorem, kterým je pro Spojené státy firma AT&T Mobility (v době lednového představení telefonu ještě nesla název Cingular – toto logo je možné najít na nejstarších snímcích obrazovky). Tento způsob byl pohodlný, ale umožňoval zakoupení telefonu a jeho následné nelegální odblokování. Proto se nyní musí smlouva uzavírat přímo v obchodě.

V některých evropských zemích (Spojené království, Německo, Francie) se iPhone začal prodávat v průběhu roku 2007. V Asii se s prodejem začalo až v roce 2008. iPhone byl uveden na trh promyšlenou reklamní kampaní. Za její součást by se dalo považovat již představení telefonu, které z přístroje udělalo hit už několik měsíců před zahájením jeho prodeje. Podle zprávy Apple se v prvních 30 hodinách po zahájení prodalo 270 000 iPhonů, u AT&T bylo za stejnou dobu zaregistrováno 146 000 přístrojů.

6. března 2008 byla veřejnosti představena betaverze firmwaru 2.0, která vylepšuje použitelnost v podnikové sféře podporou Microsoft Exchange Serveru a umožňuje oficiálně vytvářet nativní aplikace pomocí SDK. 9. června 2008 byla na Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2008) představena nová verze iPhonu s označením iPhone 3G. Mezi její nové vlastnosti patří podpora UMTS sítí, GPS navigace a drobné změny v hardwaru. Zvýšila se výdrž akumulátoru. Na této akci byla rovněž předvedena finální verze SDK a firmwaru 2.0, který je určen jak pro iPhone 3G, tak pro první model telefonu a také mezitím uvedený multimediální přehrávač iPod Touch. Seznam zemí, kde se iPhone prodává, se rozšířil na 70, mezi nimi je i Česko. iPhone v ČR nabízí všichni 3 GSM operátoři O2, Vodafone a T-Mobile, stejně jako v dalších zemích „druhé vlny“ se začal prodávat 22. srpna 2008. Při zahájení prodeje telefonu se před obchody tvořily fronty, ovšem výrazně menší oproti uvedení v USA. Mediální pozornost vyvolal polský operátor Orange, který do front angažoval placené herce.

8. června 2009 byla na další Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2009) představena inovovaná verze iPhone, nejdříve s označením iPhone 3G, následně však byla oznámena změna značení na iPhone 3GS. iPhone 3GS se od předchozího modelu liší rychlejším procesorem, dvojnásobnou velikostí paměti, kvalitnějším grafickým procesorem s podporou OpenGL 2.0, kvalitnějším fotografickým čipem s možností natáčení videa a přítomností magnetometru (digitálního kompasu). Byla také změněna úprava povrchu displeje, aby lépe odolávala mastnotě a dala se lépe čistit.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

© Radek Vašátko 2014