TRX

Total – body Resistence Exercises

Co je to TRX?

TRX byl vyvinut americkými vojenskými, speciálními jednotkami, kteří TRX hojně využívají při svých náročných trénincích. TRX plně ve světě využívají profesionální sportovci, vojenské a policejní oddíly, outdoorová centra a provozovatelé bootcampu. Význam těchto tří písmen je zkratka pro Total – body Resistence Exercises. V překladu, česky to znamená: "cvičení na všechny svaly těla, neboli závěsný systém."

TRX je závěsný systém, který se skládá z nastavitelných popruhů. Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce a druhá je zavěšena na TRX. Díky sklonu těla k podložce se dá jednoduše manipulovat se zátěží. Po celou dobu cvičení na TRX je vždy cvičeno pouze s váhou vlastního těla. Proto je vhodný opravdu pro každého!

Motivační videa

Historie TRX

Prvky moderní cvičební filozofie známé jako závěsný trénink existují v různých formách jiţ stovky let. Metodicky přesné zátěţové cvičení se provádělo v římských legiích a starověcí čínští akrobaté byli první známí mistři gymnastiky. Bojové jednotky z 19. století a první horolezci z celého světa rozvinuli řadu lezeckých cvičebních aktivit s lany pro nácvik a přípravu na těžké boje a horské expedice. Bezesporu gymnasté a techničtí lezci po skalách se stali mistry moderní doby v zátěžovém cvičení na žíněnkách, skalách a na různých závěsných nástrojích, na něž se lze zavěsit. Závěsný trénink skutečně za hodně vděčí tomu, co jsme se naučili ze zkušeností těch, kteří přišli před námi. Generace akrobatů, gymnastů a horolezců využívali své vlastní tělesné hmotnosti jako odporu při zavěšení na kruzích, hrazdách a lanech. Tímto tréninkem získávali značnou sílu a perfektně vypracovanou postavu, která je charakteristická pro tyto sportovce.

Tvůrcem TRX závěsného cvičení, tak jak ho známe v současnosti je Randy Hetrick. Hetrick po ukončení studia na University of Southern California v roce 1987 v oboru historie, strávil čtrnáct let jako velitel Navy komanda po celém světě. Jeho kariéra vyvrcholila jako operační velitel elitních SEAL jednotek. Během vojenských misí, v docích , v městských konspiračních bytech, na lodích i v ponorkách Rendy a jeho kamarádi hledali způsob, jak se udržet ve špičkové kondici. Okolnosti těchto misí často SEAL zavedly na místa bez tradičního cvičebního vybavení a s velmi omezeným prostorem na cvičení. Odpověď se našla ve cvičení TRX závěsný trénink. Začínalo se s několika padákovými popruhy ručně spojenými spolu s gumovými nástroji na opravu lodí. V následujících týdnech a měsících po vzniku TRX Hetrick a jeho kolegové rychle vytvořili rostoucí řadu zátěţových tělesných cvičení, speciálně určených pro toto jedinečné cvičení s padákovými postroji. V krátké době položili základy cvičení, které objevilo zcela nové a originální kategorii funkčního cvičení: Závěsný trénink.

V roce 2001 Randy ukončil vojenskou službu a byl přijat na Stanford University Graduate School of Business, kde získal titul MBA. Během studia trénoval, pokračoval ve studiu Jiu-Jitsu a ve zdokonalování TRX. Do konečné podoby současného TRX závěsného tréninku Randy promítl zkušenosti z tréninku SEAL týmu, bojového umění a tréninku elitních sportovců. Počáteční pozitivní přijetí cvičení ze strany velitelů pro speciální operace i elitních atletů, inspirovalo k zaloţení společnosti Fitness Anywhere. Společnost nabídla inovované tréninkové zařízení pro zátěţové cvičení a speciální cvičební programy, které se zaměřují na lidské tělo jako na integrovaný systém. V roce 2004 přišel Hetrick Fitness Anywhere s TRX závěsným tréninkem na komerční trh.