KAPITOLA 3.: PROSTŘEDÍ PROTÉGÉ - PROTÉGÉ 4.0 ALPHA

Ve školním roce 2007/2008 se při výuce ZT1 používala verze 3.3.1. 12. 6. byla uvedena čtvrté verze prostředí s označením Alpha. Uvedu zde některé zkušenosti s verzí Alpha (P4A).

Grafické uživatelské rozhraní

Pokud jste již obeznámeni s verzí 3.3.1 nebo 3.4 Beta, P4A pro Vás bude velkým překvapením. GUI je velmi odlišné od starší verze. Domnívám se, že v porovnání se staršími verzemi je GUI přehlednější u čtyřky. Zdá se mi, že její tvůrci kladli důraz na to, aby byly po ruce ty nejčastěji používané volby. Níže vidíme podobu prostředí Protégé 3.4 a Protégé 4.0 Alpha.


Protégé 3.4

Obrázek: Protégé 3.4 Beta


Protégé 4.0 Alpha

Obrázek: Protégé 4.0 Alpha

Pomocí volby Window/Look and Feel si můžete měnit grafický vzhled prostředí - je to jen taková kosmetická úprava, dle mě celkem zbytečná, ale budiž. Moje zkušenosti ovšem ukazují, že u většiny možných vzhledů (řekněme skinů) je pak problém s tvorbou metadat (záložka "Active Ontology"). Výplňová pole se v editačním okně pro tvorbu metadat nezobrazí. Celkem užitečná je možnost měnit si layout prostředí, resp. ... jednotlivá okna (pohledy) nejsou implementována napevno. Když třeba potřebujeme zobrazit v určité záložce dokumentaci k ontologii (OWLDoc), pohled lze do záložky umístit, viz. obrázek Protégé 4.0 Alpha a pohledy.


Protégé 4.0 Alpha a pohledy

Obrázek: Protégé 4.0 Alpha a pohledy

Projekty

Velkou výhodou nové verze je možnost mít otevřených několik ontologických projektů, ne jen jeden jako u starších verzí.

Modelování znalostí

P4A je zaměřeno výhradně na práci s OWL ontologiemi, s Protégé-Frames se zde nesetkáme.

Tvorba metadat

Nová záložka Active Ontology umožňuje zadávat širokou škálu metadat. Metadata spolu se statistikou ontologie jsou v záložce přímo viditelná (statistikou ontologie rozumíme např. kolik tříd se v ontologickém modelu nachází, kolik objektových vlastností, apod.). Statistiku nemusíme hledat v nějakém menu jako u předchozí verze, máme ji hned na očích. Tato záložka nabízí i pohled na ontologii v různých syntaxích: RDF/XML, OWL, XML, funkcionální OWL. Vytvořená metadata jsou přehledně uspořádána, ale nelze je nějak seřadit. Metadata nelze zadat najednou - musíme položku po položce.

Přejmenovávání tříd

Pro přejmenování třídy musíme použít volbu z menu ... Refractor/Rename. Ve starší verzi pro to bylo vymezeno políčko přímo v záložce OWL Classes (pro tvorbu tříd).

Vlastnosti

V nové verzi jsou navíc tyto vlastnosti: asymetrická a irreflexivní.

Ukládání OWL ontologie

Vytvořenou OWL ontologii lze uložit do formátu: rdf/xml, owl/xml, owl functional syntax, manchester owl syntax, krss2,latex, turtle. Mé zkušenosti ukazují, že bych nedoporučila uložit owl ontologii v syntaxi manchester, krss2 a latex. Pokud to uděláme, příště ontologický model neotevřeme. Ostatní syntaxe fungují dobře.

Vizualizace

Vizualizace funguje dobře, jen není možné (zatím) uložit strukturu do grafického souboru tak, jako v předchozí verzi. Tato možnost bude v jedné z dalších verzí prostředí.

Další pluginy

Užitečné přídavné programy si lze stáhnout z adresy Pluginy pro Protégé 4.0 Alpha.

Axiom uzávěru vlastnosti a pokrytí třídy

Musí se vytvořit ručně pro verzi Protégé pro PC platformu.

ZÁVĚREM

Je třeba mít na paměti, že nová verze editoru Protégé nese označení Alpha, tj. ne vše, co jsme mohli použít ve verzi 3.3.1 nebo 3.4 Beta lze už teď (31. 7. 2008 :-)) použít ve čtyřce. Tutoriál, který je nové verzi věnován je zřejmě psán pro Mac verzi prostředí Protégé, tj. co je v tutoriálu popisováno jako funkční ne vždy funguje i pro verzi ve Windows. Určitě bychom našli ještě další mušky u nové verze, ale nebudeme už plývat časem. I přesto, že nová verze není dokonalá, jsem si jistá, že až bude odladěna, bude určitě lepší verzi než předchozí hlavně po stránce přehlednosti a srozumitelnosti.

Z výše uvedených důvodů jsem se rozhodla, že celý výklad principů modelování znalostí pomocí Protégé-OWL povedu ve verzi Protégé 3.4. Beta. Na cvičeních ze ZT1 bude používána verze Protégé 3.3.1, takže otevíráníontologií ve starších verzích může činit problémy, nicméně se nejedná o závěžnou věc, protože vysvětluji budování ontologických modelů krok za krokem, takže si modely můžete vytvořit ve verzi starší. Nanejvýš se mohou lišit názvy některých záložek v Protégé.

STAŽENÍ PROSTŘEDÍ

Download Protégé 3.4 Beta a 4.0 Alpha