Vladimír Soběslav


Cvičení 1

Rozmyslete si pro jakou firmu budete vytvářet počítačovou síť. Rozdělte ji na tři samostatné celky používající tři nezávislé LAN. Popište zaměření firmy a její činnost do úrovně útvarů ( organizační struktura).

Cvičení 2

Vytvořte plánek objektu ( objektů ) s bezprostředním okolím. Pokud máte pobočky respektive části firmy rozmístěné po světě je nutné vytvářet plánek každé pobočky.

Dalším úkolem je vytvoření plánu prostor, ve kterých firma působí, s jednotlivými počítači. V této fázi není třeba umisťovat servery či jiné aktivní prvky počítačové sítě. Vyberte vhodný typ kabeláže a umístěte jej do vašich budov. Zpracujte více variant a následně zdůvodněte volbu. Musíme postupovat systematicky ne od konce, tak jak to samozřejmě vyžaduje i praxe.

Podotýkám, že právě v praxi je nutné vytvářet dokumentaci tohoto typu, abyste vůbec byli schopni vyčíslit hodnotu projektu a vyhovět potřebám informační strategie organizace.

Cvičení 3

Metodou vážených kritérií rozhodněte o nákupu serverů, racků, síťových karet. Vybírejte vždy ze tří možností. Popište důvody proč jste si zvolili daný typ serveru, typ síťových karet, racků.

Jako projektant počítačové sítě musíte vycházet z informační strategie organizace, v našem případě je důležité zamyslet se nad budoucími službami a potřebami organizace, ze kterých vyplívá například projektované zatížení sítě.

Službami a managementem sítí se budeme zabývat v dalších cvičeních, přesto však je důležité předběžně s nimi počítat. Předcházíme tím poddimenzování respektive zbytečný projektovým výdajům.

Cvičení 4

V dnešním cvičení se zaměříme na zbylé aktivní prvky sítě. Probereme teoretické a praktické aspekty problematiky nasazení zařízení jako je hub, switch, router...

V ukázkách naleznete soubor s OSI modelem a tématy k procvičení.

Dalším, neméně důležitým úkolem, je nákup periferních zařízení pro server - zaměřte se zejména na UPS. Využijte znalosti získané z architektury počítačů, zvolte vhodné UPS řešení dle typu a vypočtěte odpovídající výkon zařízení, respektive dobu možného provozu vašich zálohovaných systémů.

Cvičení 5

Prostudujte problematiku strukturované kabeláže ( h:\ukazky\sobeslav\piste\cviceni\ ). V druhé části cvičení budeme implementovat získané znalosti do Vašeho projektu.

Propojte jedlotlivé lokální sítě do jednoho celku - zpracujte a zakreslete řešení pro propojení vzdálené sítě. Zjistěte co je to VPN a jak by se dala v projektu využít - podotýkám, že v některých projektech bude VPN prakticky nutností. V určitých případech bude možné sítě spojit, respektive přemostit technologiemi probíranými na cvičení.

Cvičení 6

Na tomto cvičení se zaměříme na Vše projekty či případné nedostatky projektů. Upozorňuji, že je budu vyžadovat od každého. Pokud se nemůžete dostavit respektive máte právo na absenci, musíte zaslat projekt emailem.

Cvičení 7

Tématem tohoto cvičení je problematika analogové a digitální telefonie.

Vyberte klasickou telefonní ústřednu a zaměřte se na základní parametry, kterými disponují tyto ústředny. Důležité je získat přehled o cenách a základních technologických dimenzích výběru. Tuto ústřednu umístěte do rack skříně. Zvolte odpovídající kabeláž a krabičky.

Druhá část je zaměřena na problematiku počítačové telefonie, kterou pro účely našeho projektu budeme dělit na IP a internetovou. Zvolte odpovídající řešení a prostudujte základní teoreticko praktická východiska. Můžete si vybrat i jednu jedinou - důležité je mít přehled a obhájit svůj názor na odborné úrovni.

Cvičení 8

Zvolte a popiště storage řešení ve vaší síti. Prostudujte technologii SAN a zamyslete se zda by mělo smysl ji využít ve vašem projektu.

Mimo jiné popiště zvolené řešení ve vztahu k potřebám rychlosti, zálohování, obnovení a bezpečnosti dat ve vaší síti.

Cvičení 9

Popište a zvolte serverový operační systém, který bude zajišťovat chod služeb a vaší síti. ( Př. Windows 2003 Server, Linux Redhat...)

Využijte znalostí z předmětu OS a aplikujte je se zřetelem na role v počítačové síti. Zaměřte se na základní služby, které tyto systémy poskytují a jakým způsobem jsou řešeny ve vaší síti.
Stačí stručně porozumět základním principům a odpovědět si na otázky :
1)K čemu slouží serverový, respektive síťový síťový operační systém?
2) Jaké služby bude ve vašem projektu zajištěny?
3) Jakým způsobem? (DHCP, DNS, ACTIVE DIRECOTRY, SAMBA...)


Cvičení 10 - 5. & 6. 12.

Závěrečné cvičení projekty odevzdáte v tištěné podobě a elektronicky na sobeslav.vladimir@seznam.cz - školní pošta učitele neumožňuje přijímat projekty studentů.

Doporučení pro projekt :

Znovu si projěte všechna předchozí cvičení, zda obsahují požadovanou problematiku.
Na disku H:\ukazky\feltl\psite\... naleznete pravidla pro styl a strukturu projektu včetně úvodní strany.
Nezapomeňte na teoreticko praktické aspekty vašeho projektu, pomohou vám porozumět problematice a samozřejmě i u zkoušky (např. popište zvolenou technologii, jak ji používáte v projektu a jak by se dala problematika řešit jinak - nevkládejte pouze výsledek).
Minimální rozsah projektu je cca. dvacet stran, tato podmínka by neměla být problémem, zejména pokud dodržíte předchozí upozornění.

C-05

Učebna B2
Úterý 18:15 - 19:50

C-06

Učebna B11
Úterý 16:35 - 18:10

C-07

Učebna B2
Středa 14:55 - 16:30

C-08

Učebna B10
Úterý 14:55 - 16:30


Počítačové sítě

Copyright © 2005 – Počítačové sítě