Vybrané metody ekonomické analýzy

Garant předmětu:  Prof. Ing. Petr Hebák, CSc.
Prof. Ing. Richard Hindls, CSc.
Doc. Ing. Josef Jablonský, CSc.

Cíl předmětu:
Seznámit doktorandy s nástroji analýzy dat z informačních systémů v hospodářství (makroekonomická i podniková sféra). Výklad zohledňuje metody pořizování hospodářských údajů v souladu s teoretickými a praktickými standardy harmonizace metodiky podle norem Evropské unie. Náplň kurzu propojuje postupy exploratorní analýzy dat, statistické analýzy a prognózy ekonomických časových řad, operačního výzkumu, vícekriteriálního rozhodování a analýzy obalu dat tak, aby doktorandi byli schopni na základě svých původních samostatných výzkumných analytických výsledků formulovat předpoklady hospodářských záměrů.

Sylabus:
1. Metody exploratorní analýzy dat - přehled, přednosti, nedostatky.
2. Předpoklady využívání vizualizovaných dat, pořízených z informačních systémů ekonomických subjektů podnikové sféry a národního hospodářství, k formulaci hospodářských záměrů.
3. Základní principy a architektura národního účetnictví. Údajová základna generovaná systémem národních účtů. Konstrukce makroekonomických agregátů. Vztah makroekonomických agregátů k analýzám v podnikové sféře.
4. Metody konstrukce krátkodobých předpovědí makroekonomických agregátů. Nepřímé   metody, rozvrhování agregátů s opravou a bez opravy - I.
5. Analýza časových řad - základy stochastického modelování (procesy AR, MA, smíšené  modely aj.), přehled adaptivních metod. Sezónní očišťování - přehled metod běžných v evropském kontextu (ARIMA Census X-.., RegARIMA, konstrukce a interpretace sezónních faktorů apod.).
6. Základní principy analýzy periodogramu a spektrální analýzy a jejich použití pro ekonomické analýzy. Analýza konjunktury. Metoda sedel a vrcholů (metoda zbytku). Konjunkturní průzkumy.
7. Průzkumy očekávání a jejich vztah k možnostem odhadu dynamiky vývoje ekonomických ukazatelů v podniku i v národním hospodářství.
8. Operační výzkum jako prostředek ekonomických analýz. Charakteristika základních disciplín operačního výzkumu.
9. Matematické programování a jeho aplikace. Úlohy výrobního plánování, směšovací úlohy (portfolio problém, rozvrhování reklamy), distribuční úlohy.
10. Analýza obalu dat jako nástroj hodnocení efektivnosti a výkonnosti rozhodovacích (produkčních) jednotek.
11. Základní východiska a metody vícekriteriální analýzy variant.
12. Deterministické a stochastické modely řízení zásob. Modely hromadné obsluhy a oblasti jejich aplikací.
13. Základní charakteristika simulačních metod. Metoda Monte Carlo jako prostředek analýzy rizika.
14. Programové systémy pro matematické modelování. Základní charakteristika optimalizačních řešitelů (XA, LINDO, CPLEX). Modelovací jazyky (LINGO, GAMS, MPL for Win-dows) a jejich aplikace.

Literatura:
· základní:
1. Seger, J., Hindls, R., Hronová, S.: Statistika u hospodářství Praha, E.T.C. Publishing, 1998.
2. Jablonský,J.: Operační výzkum. Praha, VŠE, 1998.
3. Lauber,J., Jablonský,J.: Programy pro matematické modelování I a II., Praha, VŠE, 1998.
4. Hronová, S., Hindls, R.: Národní účetnictví. Praha, Grada, 1997.
5. Hindls, R., Hronová, S., Novák, I.: Analýza dat u manažerském rozhodováni. Praha, Grada,1999.

· výběrová a tématická:
1. Hronová, S., Hindls, R.: Vývoj hrubého domácího produktu z hlediska přispění jednotlivých faktorů. Praha, Politická ekonomie 5, 1997.
2. Kozák, J., Hronová, S., Hindls, R.: Využití systému krátkodobých statistických zjišťování k odhadům národohospodářských agregátů. Praha, Politická ekonomie 3, 1999.
3. Chow, G., Lin, A. L.: Best linear unbiased interpolation, distribution and extrapolation of time series by related series. Review of Economics and Statistics, Vol. 43, 1971, pp. 372-375.
4. Wei, W. W. W.: Time Series Analysis, Unvariate and Multivariate Methods. New York, Addison-Wesley Publishing Company Inc., 1990.