Základní informace

Kočka je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Má pružné a svalnaté tělo, dokonale přizpůsobené lovu, ostré drápy a zuby a vynikající zrak, sluch a čich.
Kočka domácí vždy sloužila člověku především jako lovec hlodavců, uplatňuje se také jako společník a mazlíček člověka. V některých oblastech Číny je konzumováno/konzervováno kočičí maso,ve třetím světě je kočka domácí rovněž kožešinovým zvířetem a výrobky z kočičí kožešiny se dostávaly i na evropský trh. V červnu 2007 byl však dovoz kočičí kůže a kožešiny do Evropy zakázán.
Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na mnoha místech zpětně zdivočela.

Dnes už je v evropských zemích úroda uskladněna tak, že kočičí ochranu nepotřebuje, a tak se stále více stává domácím mazlíčkem, který slouží člověku jen pro potěšení.
Podobně jako při výběru psa, také u kočky by si měl budoucí majitel dobře rozmyslet, zda a jakou kočku si do své domácnosti pořídí.

Kočka


Dříve ochránce úrody, dnes domácí mazlíček. Jak si vybrat tu pravou.

Její pohled je uhrančivý, pohyby ladné a náklonnost vrtkavá. Pro pohlazení si přijde, až když chce ona sama. Kočka, druhé nejrozšířenější zvíře v našich domácnostech, je velká osobnost. Dřív sloužila člověku jako ochránce úrody - lovila přemnožené hlodavce a v některých starověkých kulturách měla dokonce čestné místo mezi bohy.