Litecoin

Technické specifikace Litecoinu

upravene logo litecoin
  • Název digitální měny: Litecoin
  • Zkratka měny: LTC
  • Mining algoritmus: Scrypt
  • Tvorba bloku: 2,5 minuty
  • Odměna za vytěžený blok: 25 LTC
  • Snížení odměny: každé 4 roky (příští v srpnu 2019)
  • Celkové množství: 84 milionů

Základní informace o Litecoinu

Litecoin je alternativní digitální měna a platební decentralizovaná P2P síť, založená na bitcoinu. Litecoin začal využívat jako první algoritmus scrypt. Zkratka měny Litecoin je LTC. Tvůrcem Litecoinu je Charles Lee. Důležitá vlastnost Litecoinu je plná decentralizace – je navržen tak, aby nikdo nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Neexistuje žádný centrální bod, který by mohl o síti rozhodovat. Kód Litecoinu je uvolněn jako open source .

Zdroj výše uvedených textů - wikipedia

Algoritmus Scrypt a jeho použití

Jednoznačně nejpopulárnější algoritmus. Používá jej Litecoin, Dogecoin, Fastcoin, Novacoin, Feathercoin, Megacoin, Netcoin, Worldcoin a desítky, ne-li stovky dalších alternativ. Scrypt má vysokou náročnost na propustnost pamětí a byl navržen pro šifrování procesorem. Po určité době byla zprovozněna akcelerace pomocí grafické karty a většina mincí šifrovaných Scryptem je dnes generována na GPU farmách s desítkami Radeonů. Do těžby se můžete zapojit i vy, ideálně s nějakým Radeonem, GeForce zdaleka nejsou tolik výkonné v tomto využití OpenCL. Těžba procesorem už je téměř vždy energeticky nevýhodná.

Grafikami se Scrypt bude těžit ještě dlouho, nicméně už byly navrženy ASIC minery podporující Scrypt. Na rozdíl od ASICů pro SHA-256 se tu nekoná velký výkonový skok, i po zavedení nové generace přístrojů během letošního roku zůstane většina výkonu grafickým kartám. ASIC miner s podporou Scryptu zastane ale výkon odpovídající několika grafikám při takřka směšné spotřebě.

Zdroj - cnews

Princip Scrypt

algoritmus scryptu

Pracovní princip šifrovacího algoritmu spočívá v tom, že uměle komplikuje výběr možností řešení kryptografické úlohy tím, že jej vyplní "šumem". Tento šum jsou náhodně generovaná čísla, na která se vztahuje šifrovací algoritmus, čímž se prodlužuje pracovní doba.

Pokud šifrování zkontroluje klíč uživatele, bude toto zpoždění téměř neviditelné. Pokud se však podvodník pokusí rozložit jádro pomocí vyčerpávajícího vyhledávacího postupu, Scrypt je komplikuje: společně všechny operace zabírají spoustu času.

Pro každou scryptovou minci to znamená, že její těžba bude vyžadovat velký počet účastníků v síti a každá z nich bude dělat část práce.

Zdroj - bitcoinwiki

Transakce u Litecoinu

transakce litecoinu png

Všechny transakce se zaznamenávají do jediného souboru – do blockchainu. Ten se ale musí průběžně aktualizovat. K aktualizaci dochází jednou za 2,5 minuty. Nově příchozí transakce se nejprve ověřují a navzájem porovnávají, aby klienti neposílali Litecoiny, které nevlastní. Záznamy o nových transakcích se následně sdružují do bloků, které se potvrzují tzv. těžením. U této kryptoměny se vytvoří 1 blok za 2,5 minuty, přičemž jeden blok má velikost 1mb. Blok vždy obsahuje informace o posledních platbách a otisk předchozího bloku. Pokud byste tedy bloky postupně procházeli, dostali byste se až k úplně prvnímu bloku. Proto se také tato technologie označuje jako blockchain (řetězec bloků).

Zdroj - investplus

Vývoj v čase

Následující výstřižek sem pořídil ze svého účtu na coinbase a poukazuje na vývoj Litecoinu v celém průběhu jeho vzniku, přičemž jeho největší boom nastal minulý rok v prosinci (2017). Kdy také nabyl největší hodnoty okolo 7000 Kč. graf cen litecoinu