Blikající srdce s PIC16F1826

Jak to vzniklo?

Toto srdce vzniklo jako dárek pro moji přítelkyni, která má ráda modrou barvu. Proto byly zvoleny modré LED diody. Nejprve to mělo být pouze svítící modré srdce poskládané z 12 modrých LED diod. Po chvíli úvahy jsem si řekl, že to by bylo moc obyčejné. Tak mě napadlo, že bych mohl blikání udělat pomocí klopných obvodů, protože ty jsem se v té době učil. Zašel jsem proto za svým učitelem pro radu. Ten mi po chvilce vysvětlování řekl, jestli bych to nechtěl řešit pomocí mikrořadiče. S hrůzou jsem mu řekl, že to bych musel naprogramovat a v té době jsem neviděl ani jeden zdrojový kód. Učitel mě nakonec přemluvil, abych to zkusil a že mi pomůže případně program napsat. V tomto projektu jsem si vyrobil i svojí první DPS a ještě víc jsem si zamiloval elektroniku.

Co to umí?

Srdce má sedm stavů, mezi kterými se dá přepínat stisknutím tlačítka. Srdce umí svítit, blikat pěti způsoby a nesvítit. Program není úplně optimálně napsán, ale svou funkci splní.

Popis zapojení

Zapojení není těžké. Skládá se z mikrořadiče, jednoho tlačítka, 12 modrých LED diod, které spíná 12 tranzistorů BC337. Každý tranzistor má i svůj předřadný rezistor. Toto řešení je použito, aby se dala každá LED dioda spínat zvlášť a dalo se tak docílit více různých efektů. Rezistor R14 je připojen na pin MCLR – Master Clear Reset, kdyby tam nebyl, mikrořadič by byl trvale v resetu. Na pinu RA6 je mezi svorkami připojeno tlačítko s pull-up rezistorem R13. Byly vyvedeny piny RA4 a RA7 k možnosti budoucího rozšíření funkcí srdce. Na pinu RA4 mělo být piezo, které by mohlo „pípat“ melodii a pin RA7 se měl použít např. pro foto rezistor, respektive pro nějaké čidlo osvětlení. Tím by se dalo docílit, že večer, až by byla tma, srdce by se samo rozsvítilo. Přes den by potom bylo srdce zhaslé. Tyto 2 piny tedy zatím nejsou použity, takže pokud byste chtěli využít tohoto nápadu, musíte si připsat kus kódu :). Celé je to napájeno starou nabíječkou od mobilního telefonu samsung, které dává stabilních 5 V. Díky tomu jsem nebyl nucen použít žádný stabilizátor napětí.

Video

Na závěr přikládám ještě video, jak vypadá srdce v provozu. Bohužel video není moc kvalitní a je tam špatně vidět, že se stavy srdce přepínají tlačítkem. Ale jako ukázka to snad stačí.

Seznam součástek

Soubory ke stažení

šipka