Atomizéry

Co je to atomizér?

Atomizér je zařízení, které podobně jako aerosolový rozprašovač vytváří aerosol, ale místo stlačeného vzduchu používá mechanickou pumpu. Název je odvozen ze slova atomizace, jež znamená drobení, rozdrobení, rozložení na drobné, nepatrné částečky.
atomizer_griffin_mini
Atomizér Griffin mini

Atomizér v elektronické cigaretě

Atomizér v elektronické cigaretě se většinou skládá z topné spirálky vytvořené z drátu o odporu mezi 1 až 3 Ω, která se ovíjí kolem savého materiálu (knotu) napuštěného e-liquidem (tekutá náplň obsahující propylenglykol nebo glycerin, další příměsi a různé množství nikotinu). Atomizér je připojen ke kladnému a zápornému pólu baterie e-cigarety a při aktivaci zařízení se drát rychle ohřívá, čímž přeměňuje kapalinu na páru vdechovanou uživatelem. Knot atomizéru bývá vyroben z křemičitých vláken, ale i bavlny, konopí, bambusové příze apod.

Trvanlivost atomizéru

Trvanlivost atomizéru v e-cigaretě je omezená a pohybuje se mezi 2 až 6 týdny, někteří výrobci uvádějí výdrž až 3 měsíce. Existují atomizéry typu tzv. DIY („do it yourself“), kdy si jejich části – knot a žhavící spirálu – uživatel může sám vyměňovat za nové náhradní díly. Pokud v atomizéru dojde nasátý e-liquid a atomizér začne pálit na sucho, vzniká nepříjemný štiplavý dým a trvanlivost součástky se rychle snižuje.

Druhy atomizérů

Existuje více typů atomizérů v závislosti na tom, jaké mají vlastnosti, tj. jak jsou různě upraveny. Zásadní funkce vždy zůstává stejná, tj. vytváření dýmu.
  • Atomizér s velkou nádobou pro náplň, tzv. tankem, se nazývá giantomizér nebo také liquinátor.
  • Tzv. cartomizér v sobě spojuje cartrige a atomizér, které tak tvoří jeden celek. To znamená, že e-cigareta se pak neskládá ze tří částí jako klasická e-cigareta (atomizér, cartrige, baterie), ale pouze dvou. Cartomizéry jsou modernější a také úspornější.
  • Clearomizér označuje typ atomizéru, který je průhledný. Nemusí být průhledný celý, často obsahuje jen průhledné části a zbytek součástky je proveden například ve stříbrné, ocelové nebo černé barvě. Pro uživatele je nutné ověřit kompatibilitu určitého atomizéru s baterií, aby byl přístroj po smontování součástek funkční. S výměnou cartomizéru uživatel mění současně i atomizér, což udržuje elektronickou cigaretu dostatečně dýmivou.

atomizer_learomizer_cartomizer
Atomizér, clearomizér a cartomizér

Srovnání 3 základních druhů atomizérů

Klasický atomizér má jednoduchou konstrukci a jeho plnění je snadné. Stav kapaliny v něm je však obtížně kontrolovatelný. Zpravidla je také náročné tuto součástku rozebrat a vyměnit náhradní díly. Cartomizéry obsahují již zmíněný válcový zásobník e-liquidu a jsou také doplněny o materiál zvaný [polyfil], který nasává kapalinu a umožňuje delší dobu kouření. Cartomizér lze poměrně snadno upravovat. U clearomizéru je díky jeho průhlednosti velmi snadné kontrolovat hladinu kapaliny. Průhledná část clearomizéru bývá vyrobena z plastového nebo pyrexového materiálu. Některé modely mohou být uživatelem upraveny.