Co je to báze?

Náplň elektronické cigarety, tedy e-liquid, je většinou založena na propylenglykolu nebo glycerolu, případně směsi obou. Obsahuje aromatické látky, většinou buď potravinářská aromata, nebo speciálně pro tento účel vytvořená aromata tabákových příchutí. V závislosti na receptuře pak může obsahovat menší procento vody, alkoholu a organických kyselin. Při kontrole dovozců e-liquidů do Česka v roce 2013 bylo zjištěno, ze většina dovozců porušila chemický zákon při označovaní těchto produktů.
V neposlední řadě náplň může obsahovat volitelné množství nikotinu. Množství nikotinu se obvykle uvádí v miligramech na jeden mililitr, což odpovídá přibližně desetinám procent (16mg/ml = 1,6% objemových). Běžné obsahy nikotinu v komerčních e-liquidech jsou 0mg, 6mg, 8mg, 11mg, 16mg, 18mg, 24mg. EU plánuje od roku 2016 snížit maximální obsah nikotinu v náplních na 20 mg. Náplně do elektronických cigaret si můžete také připravit sami. Stačí si zakoupit tzv. bázi - tj. náplň bez příchuti a k tomu si můžete vybrat z několika set příchutí (aromat). Poměr míchání záleží na výrobci příchuti, a to v rozmezí 1-10%. Nejčastěji se jedná o poměr okolo 3%, tj. 9 kapek do 10 ml báze.
baze_imperia
Báze od české firmy Imperia

Co je to příchuť?

Příchuť slouží pro míchání vlastních e-liquidů do elektronických cigaret. Nakape se do báze podle koncentrace a nechá vyzrát Koncentrace která se má nakapat do báze je silně individuální. Pohybuje se většinou od 3 do 20 procent Doba zrání není povinná ovšem čím delší doba zrání tím lepší chuť. Pohybuje se od 3 do 15 dní u ovocných a minimálně dva týdny u cigaretových příchutí.
Jméno firmy Země Koncentrace Zrání
KTS Gothic Chorvatsko 10% 2-3 dny
Five Crowns Německo 2-4% 2-3 dny
Baker Flavors Švýcarsko 2-4% 2-3 dny
Imperia Česká republika 1,5-2,5% 2-3 dny
T-juice Velká Británie 15% 3-5 dní
Toto byla tabulka několika evropských firem produkujících aromata/příchutě.
prichute-imperia
Příchutě od české firmy Imperia.