Vaping

Co je to vlastně vaping?

Vaping neboli inhalace je moderní název pro "kouření" elektronické cigarety.

K čemu slouží?

elek. cigareta eLeaf-ijust2
E-cigareta je především zdravější náhradou tabákové cigarety.

Co je elektronická cigareta?

Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru (jak někdy nepřesně bývá aerosol vycházející z elektronické cigarety označován)podobnou kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale k odpaření náplně -- oproti tabákovým cigaretám obsahuje aerosol 9 - 450 x nižší koncentrace škodlivých a rakovinotvorných látek. Přestože oficiální název je elektronická cigareta (e-cigareta), jedná se funkcí o vaporizér.
Do České republiky dorazila elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentována. Česká republika se tak stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat. V létě 2009 byl v ČR schválen zákon, který elektronickou cigaretu definuje a vymezuje podmínky používání a prodeje. Podle tohoto zákona se elektronickou cigaretou rozumí „výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů, včetně příslušenství takových výrobků.“
Pro další informace doporučuji shlédnout video:

Opravdu není škodlivá?

koureni_vs_vaping
Ačkoli se tabákové korporace neustále snaží e-cigarety poškozovat, protože jim ubírají velké části zisků, jsou zdravotní rizika při používá e-cigarety minimální. Pokud si koupíte kvalitní e-cigaretu s kvalitní náplní, nemusíte se ničeho obávat a naopak brzy pocítíte, že se tělo dostává z dehtového opojení.

Kouří se e-cigareta?

Ne, nekouří. V e-cigaretě dochází pouze k odpařování, není zde žádné spalování. Správným pojmem je tedy inhalace, moderní výraz je vapování.

Kde všude můžu e-cigaretu používat?

Základní slušností je nepoužívat ji tam, kde je zakázáno kouřit klasické tabákové cigarety. Ovšem vzhledem k tomu, že u e-cigaret neexistuje pasivní kouření a není z nich nepříjemný zápach, je možné je po domluvě s personálem používat třeba v nekuřáckých restauracích apod.

Kde e-cigaretu zakoupit?

V České republice je několik desítek kvalitních eshopů a kamenných obchodů. Stačí se podívat na google, zda není nějaký ve Vaší blízkosti a případně si nechat doporučit od jiného vapera (e-kuřáka).

Jak vybrat kvalitní e-cigaretu?

Osobně doporučuji se podívat na youtube kanál "Vapetalk s Karotkou", kde naleznete spoustu recenzí, popisů i základních informací. Popřípadě se poptat či shlednout příspěvky na FB skupině o vapingu, kde ale nejdříve musíte požádat o členství, aby jste mohli vidět příspěvky.

Opravdu mi nahradí tabákové cigarety?

Vše je to o vůli. Předem je nutné si říci, že e-cigarety nikdy nebudou chutnat přesně jako klasické tabákové cigarety, protože zde nedochází ke spalování. O nikotin se nebojte, toho dostane Vaše hlava dostatek. Dobrou cestou také je zakoupit si e-cigaretu a ty klasické prostě zahodit. A ještě jednou - vůle je důležitá.

E-cigareta a okolí?

Vaše okolí jednoznačně ocení přechod z tabákových cigaret na e-cigaretu, proč? Protože nebudete zapáchat cigaretovým kouřem, neexistuje zde pasivní kouření, nebudete otravovat své okolí zápachem a jako bonus je tu vyčištění chuťových buněk od dehtu a nebudou Vám tmavnout zuby a žloutnout prsty.