Jak vybrat kolo

Průvodce výběrem a základním nastavením.

Kolo s odpruženou vidlicí

K výhodám pevných horských kol patří nižší hmotnost kola a menší pořizovací cena oproti celoodpruženým kolům.

Horské kolo s odpruženou vidlicí

Celoodpružené kolo

Celoodpružené modely nabízejí mnohem vyšší míru pohodlí, lepší překonávání náročnějšího terénu díky lepšímu kontaktu zadního kola s terénem. Jsou efektivnější při překonávání náročných teréních překážek a vhodnější do prudkých výjezdů. Při sjezdech pak lépe kopírují terén a jezdci tak nabízejí lepší kontrolu nad jízdou. Samostatnou kapitolou jej jejich využití v extrémních disciplínách jako je Downhill, či jízda v bike parcích.

Díky systému odpružení a přepákování zadní stavby, které se na celoodpružených kolech dnes používá už není problémem nechtěné propružování zadní stavby v záběru a tím nežádoucí ztráty energie jezdce při jízdě. Hlavní nevýhodou pak zůstává výšší cena.

Celoodpružené horské kolo

Kola 26 palců vs 27,5 a 29 palců

V posledních letech dochází k velkému progresu ve vývoji horských kol. Kromě klasických 26 palcových kol výrobci přicházejí s modely s 29 palcovými koly a nově s 27,5 palcovými koly. Na straně 27,5 a 29 palcových kol je výhoda lepších jízdních vlastností.

Kola 26 palců jsou lépe ovladatelná, mají rychlejší akcelraci. naproti tomu 29 palcová kola lépe překonávají překážky, snáze udržují rychlost a na asfaltu se blíží krosovým kolům. V delších výjezdech pak díky trakci lépe stoupají.

Mylné jsou pak názory, že 29 palcová kola jsou převážně určena pro vysoké jezdce. Naopak se s úspěchem prosazují i v menších rámových velikostech a také v dámském provedení. Jejich geometrie je přizpůsobena větším kolům, nabízí kratší rozvor pro lepší ovladatelnost i střed šlapání posunutý dolů, takže posed není o mnoho vyšší, nežli na klasických 26 kolech.

Současný trend je, že kola 26" dominují u kol pro technické disciplíny jako je sjezd a freeride. 29" horská kola naopak začínají převažovat ve všech ostatních kategoriích.

Nově přicházejí kola s 27,5 palcovými ráfky, která jsou kombinací mezi 26kou a 29kou.

Porovnání velikosti kol

Rekreační horská kola

Vybírat budete také podle toho, jak často a jak sportovně jezdíte. Pokud si jen občas vyjedete pro zábavu či vylepšení kondice, bude vám stačit stroj z kategorie rekreačních kol. Vyhovovat by Vám mělo svou geometrií, která umožní pohodlný a vzpřímený posed, a také příznivou cenou.

Sportovní horská kola

Jestliže jezdíte pravidelně, více sportovně a občas jedete i amatérský závod, sáhněte po sportovním modelu. Získáte horské kolo s lehkým rámem a kvalitnějšími komponenty a jeho geometrie umožní položenější posed pro lepší výkon.

Závodní horská kola

Nejlehčí a nejlépe osazená kola jsou určena pro závodníky a jezdce, kterým jde zejména o výkon. Nabízejí položený posed pro maximální výkon, v této kategorii již můžete vybírat modely postavené na odlehčených hliníkových nebo na karbonových rámech s nejlepším osazením dostupným na trhu.