Kuře

Kuře se zamotanýma křidýlkama

Zde by se slušelo říct, jak to všechno začalo.

Kuře je dron z dílny společnosti DJI, konkrétně typ Mavic 2 Pro. Proč pořád Kuře? Ke své přezdívce přišel celkem nedávno, když jsem před akcí kontroloval jestli mám všechno a při pohledu na dron ve složeném (přepravním) stavu mi přišlo, že vypadá jak kuře ze supermarketu, zabalené v igelitu na bílé vaničce.

No, moje žena říká, že to vymyslela ona a nebylo to kuře chlazené, nýbrž zmrazené. Přít se o to, kdo má, nebo nemá pravdu, je asi stejně filozofická otázka, jako jestli bylo dřív kuře nebo vejce. I když tuto otázku už prý vědci rozlouskli. Takže po zralé úvaze je jasné, že to vymyslela ona. Každopádně našemu dronu už neříkáme Mavic, jak tomu bylo na počátku všeho, ale Kuře. Stejně tak věci s ním spojené mají jména. Takže úložnému boxu s pěnovou výstelkou, kde je všechno poskládáno tak, aby při přepravě nemohlo dojít k poškození, říkáme kurník. Louka, kam chodíme Kuřeti provětrat křidýlka, když zrovna není žádná akce, a má vlastně volno, se nazývá Kuřecí loučka, a tak dále. Volnočasovému létání, kdy není nutnost cokoli natáčet, nebo fotit, prostě jen si tak zalétat, říkáme "Vyvenčit Kuře, bo už fakt potřebuje". Což vlastně, v přeneseném slova smyslu znamená, že už jsem dlouho nelétal a mám něco jako absťák. Ostatně i pro jiné věci jako třeba foťáky, kamery, dokonce i sekačku na trávu se vžily jmenné názvy, ale to už je příběh do jiného vyprávění.

Kuře, způsobně sedící na ruce

A protože Kuře není žádné ořezávátko, dokáže letět až 70 km/h a přitom dělat různé manévry, časem vznikla "potřeba" dát mu odpovídající "peří". Volba padla na lehké samolepky, vyřezané tak, aby se s nimi dala polepit v podstatě celá viditelná plocha. Vznikla tak věc, která na sobě měla digitalizovanou kamufláž, což bylo náramně cool, avšak nějak se nám z toho vytratila ta personifikace. Tedy, že Kuře je hlavně létající potvora, která dokáže kohokoli minimálně znejistět, když se proti němu řítí plnou rychlostí nízko nad zemí a na poslední chvíli se vyhne. A tady se zrodil nápad se zobákem a pořádně naštvanýma očičkama a myslím, že takhle je to naprosto v pořádku. Index drsnosti má rozhodně dost vysoko.

Na těchto stránkách bych chtěl přiblížit, co vlastně létání s dronem obnáší, jaké vybavení je k tomu nutné a jaké je dobré mít. Tuto část rozebírám v sekci "Technické zázemí". Pochopitelně když vzniká nějaký obrazový dokument, Kuře v něm většinou neúčinkuje sám. Někdy je potřeba něco dodatečně nafotit, dotočit nějaké záběry ze země a podobně. K tomu slouží další technické vybavení, které právě pro tyto účely vozím s sebou, jako například další foťáky s krátkým i dlouhým sklem, stativy, action cam a další. Tyto věci však vydají na samostatnou kapitolu, takže někdy v budoucnu se jistě pustím do dokumentace i v tomto směru.