Papušek na houpačce

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka

Novinky

Klec pro andulku

Umístění klece

Před pořízením andulky je důležité vědět kam umístíte klec. Měla by být na vyvýšeném místě, aby měla přehled, co se kolem ní děje. Nad klecí by měl být volný prostor. ve kterém se nebude nic dělat, andulka se od přírody bojí, když se nad ní něčím manipuluje. Není vhodné klec umisťovat do míst, kde je průvan a taky do míst, kde je příliš velký pohyb. Klec musí být umístěna na pevné a stabilní podložce. Andulky mají rády společnost, proto jim klec umístěte tam, kde trávíte většinu svého času. Budou se těšit z vaší společnosti a rády vás budou pozorovat při jakékoliv činnosti. Klec musí mít své stálé místo, stane se andulčiným domovem, místem kde bude trávit většinu svého času. Bude to místo, kde se má cítit bezpečně a kde nebude ničím rušena.

Výběr klece

Klecí je na trhu nepřeberné množství, jsou jich desítky různých barev a tvarů. Andulka potřebuje minimálně takovou klec, ve které si dokáže pohodlně protáhnout křídla. Jako nejmenší možné obydlí pro jednu andulku se doporučuje klec o rozměru 50x30x45cm. Ovšem lepší bude andulce koupit trochu větší klec, ať má dostatek prostoru na pohyb. Praktické je koupit si klec, která má ve spodním dílu šuplík. Ten se bude hodit při čištění. Andulka stráví v kleci většinu života, proto věnujte jejímu výběru dostatečný čas a neunáhlete se při koupi. Klec se stane jejím domovem, bude tam spát, jíst, pečovat o peříčka a dělat všechny svoje další obvyklé činnosti, proto se nesnažte na kleci ušetřit.

Zařízení klece

Vaši andulce bude jedno jak klec vypadá a spíš jí bude zajímat, jak je vybavená. Pokud koupíte klec, kde jsou bidýlka z plastu, není dobré je nepoužívat, ale zakoupit si bidýlka dřevěná. Průměr bidýlka by měl být takový, aby jej andulka zcela neobejmula svými prsty. Rovná bidýlka ovšem můžete nahradit kouskem větvičky z nejedovatého stromu. Andulka si pak může okusovat kůru z větvičky, což ji bude nesmírně bavit.

Pítko na vodu

Postačí běžně dostupné pítko z plastu. Raději si kupte pítko, které se dá umístit z venku na klec, ať nemusíte otevírat klec při výměně vody a rušit tím andulky. Ideální je nádržka na vodu, která má ve spodní části úzkou štěrbinu, ze které andulky píjí. Tento typ konstrukce má tu výhodu oproti klasickým otevřeným nádržkám, že nedochází k zašpinění vody.

Dávkovač zrní

Dávkovač zrní a krmítko na ovoce jsou dalším důležitým vybavením klece. Krmítko na ovoce je klasické plastové krmítko do klece. Dávkovače zrní jsou také z plastu a jsou v principu stejné jako nádržky na vodu, ale pozor dávkovač se může ucpat a andulka se tak nedostane k potravě a bude tak hladovět. Je tedy potřeba ho pravidelně kontrolovat. Další důležitou věcí co je třeba si uvědomit je fakt, že andulky nechávají vyzobané slupky přímo v krmítku, proto je potřeba jim krmítko pravidelně "profouknout" a zbavit jej prázdných slupek.

Koupelnička

Koupelnička by měla být nezbytnou součástí každé klece. Andulky milujou vodu a koupání. Dopřejte jim proto možnost se pravidelně okoupat a pořiďte jim plastovou koupelničku, která se zavěšuje do vrátek klece. Koupelničky jsou z průhledného plastu a tak budete moci pozorovat jak se vaše andulka koupe a co všechno při tom vyvádí. Uvidíte že si andulka koupelničku velmi oblíbí a bude jí často navštěvovat.

Sépiová kost

Sépiovou kost bychom neměli také opomenout, aby si andulka měla na čem brousit zobák. Sépiovou kost zavěste na stěnu klece a andulka už si jí sama najde až jí bude potřebovat.

Hračky

Hračky jsou posledním doplňkem do klece. Jsou tam proto, aby se měly andulky při dlouhých chvílích čím bavit. Nejlepší hračkou je klasické zrcátko se zvonečkem. Andulky v něm vidí svůj obraz a domnívají se ,že vidí jinou andulku. U zrcátka dovede andulka denně strávit spoustu času. Bude do něj klovat a koukat se na svůj obraz. Andulky milují zrcátka a všechny lesklé předměty. Dále můžete pro svojí andulku koupit třeba přívěsek se zvonečkem. Andulky jsou zvědavé a rády okusují lesklé předměty. Andulkám se líbí jak zvoneček při zatřepání zvoní. Různých hraček najdete ve zverimexu celou škálu, stačí si jen vybrat.

Valid XHTML 1.0 Strict