Papušek na houpačce

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka

Novinky

Krmení pro andulku

Zrní

Zrní je pro andulku nejdůležitější zdroj potravy. Před koupí se informujte jak dlouho vám zrní doma vydrží. Nekupujte zbytečně moc velké zásoby zrní dopředu. Aby měly andulky dostatečný výběr, je dobré kupovat jim různé směsi. Andulky si pak sami vyberou co jim nejvíc chutná. Směsi se nejčastěji skládají z těchto složek: 30% lesknice, 25% normálního prosa, 20% senegalského prosa, 15% loupaného ovsa, 5% nigeru, 5% lněného semínka. Někdy se přidávají do zrní i vitamíny. Během dne jedna andulka sezobe asi polévkovou lžíci zrní. Pochoutka pro všechny andulky je senegalský klas. Je dobré dopřát jim tuto pochoutku. Andulky velmi rády zobají zrníčka přímo z klasu. Denně stačí pro jednu andulku půlka většího, nebo jeden malý klas. Klasy jsou vhodné zejména pro hnízdící páry a nemocné jedince. Obsahují totiž mnoho energie. V obchodech je k dostání i klas dovezený z Číny. Proti senegalskému je čínský klas víc žlutý a má poněkud drobnější zrníčka.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina je pro ptáky velmi důležitým zdrojem potravy. Podáváme jim pouze čerstvé a pečlivě umyté ovoce a zeleninu. Kousky ovoce a zeleniny musíme upravit tak, aby je mohly andulky sníst. Nejlépe je nakrájet na kousky, popřípadě je nastrouhat. Vhodné je především jablko, mrkev, hrozny, hrášek, kukuřice, jahody, mandarinky, třešně, kiwi, banány, list salátu a maliny. Mladé ptáky je potřeba postupně navyknout na ovoce a zeleninu. Nebuďte proto z počátku zklamaní, když ji nebudou chtít jíst. Někdy to trvá i pár měsíců než ji vůbec ochutnají. Buďte proto velmi trpěliví. Trávy a listy tvoří důležité obohacení jídelníčku. Doporučuje se andulkám pravidelně dopřávat list pampelišky, odkvetlé sedmikrásky, květy jetele a šťovík. Před tím něž je nabídnete andulce je pečlivě omyjte vodou a osušte. Nesbírejte rostliny z okolí cest, jsou plné škodlivin. Andulky ocení když jim dáte do klece větvičku s listím , které pak mohou ozobávat. Ale pouze z nejedovatých rostlin a stromů.

Pochoutky

Smíchejte dohromady kousek uvařeného žloutku a nízkotučným tvarohem. Dodáte tak do jejich stravy spoustu bílkovin. Druhý recept je naklíčené zrní. Zalijte trošku zrní teplou vodou a nechte jej tam celý den. Pak zrní omyjte a nechte na misce v teple naklíčit. Jakmile se objeví klíčky propláchněte zrní a nabídněte tuto pochoutku své andulce. Uvidíte, že bude spokojená.

Nevhodná strava

Andulkám zásadně nedáváme: brambory, švestky, grapefruity, fazole, avokádo a citrón. Tyto druhy potravy andulkám přivodí těžké zdravotní problémy, proto se vyvarujme jejich podávání andulkám k jídlu. Pozor na cukr, sůl a jiné druhy koření. Nikdy jim nenabízejte houby, čokoládu, mléčné výrobky, sýry, tuky, alkoholické nápoje a kávu. Shnilé, nebo zkažené zrní, ovoce, zeleninu. Pozor na příliš studené jídlo z lednice. Lidské jídlo není pro andulky svým složení vhodné. Těžko ale asi zabráníte, aby si váš miláček neochutnal něco z vašeho talíře když právě jíte. Pozor na horké jídla. Ptáček by se mohl popálit. Andulky žijící v hejnech jsou zvyklé dělat to, co dělají ostatní členové hejna. Pokud žijete s andulkou, považuje vás za člena svého hejna, a tak když jíte vy, tak chce jíst i ona a co jíte vy to chce taky jíst. Proto ji na stůl raději připravte něco co se pro ni bude víc hodit. Třeba kousky ovoce. Může si pak pochutnat na nich a vašeho jídla si nebude všímat.

Voda

Čerstvá voda se musí podávat andulkám pravidelně každý den. Můžete do ní navíc přidat rozpustné vitamíny. Pokaždé si prověřte, zda nedáváte andulkám do pítka příliš studenou vodu. Pokud voda z vašeho vodovodu není vyhovující, raději dejte andulkám balenou vodu bez CO2. Pítko při výměně vody pečlivě opláchněte. Jednou měsíčně použijte při umytí pítka bezpečný dezinfekční prostředek. Někteří chovatelé tvrdí, že andulky nepotřebují vodu, ale to není pravda. Proto nedejte na žádné podobné tvrzení.

Valid XHTML 1.0 Strict