Papušek na houpačce

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka

Novinky

Ochočení andulky

Získání důvěry

Získání důvěry u andulek vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Andulky jsou velmi opatrné a proto si pomůžeme získat jejich důvěru malou lstí a to přes jejich oblíbené jídlo. Nejlépe si andulka na vaši přítomnost zvykne, když na ní budete pravidelně mluvit klidným hlasem. Po čase k vám získá důvěru a bude ve vaší přítomnosti cítit bezpečně. Pak se pokuste nabídnou svojí andulce nějaký pamlsek, třeba senegalský klas. Nejprve bude opatrná a určitě se ke klásku ani nepřiblíží, ale pokud mu budete klas pravidelně nabízet, jednou se určitě osmělí a nabízený klásek půjde ochutnat. Bude přitom velmi opatrná. Ale chuť na pamlsek mu bude postupně zbavovat strachu. Patrně si jen párkrát zobne a stáhne se zpět do bezpečné vzdálenosti. Nakonec časem zjistí, že mu nehrozí žádné nebezpečí a bude klásek z vaší ruky zobat úplně normálně.

Sednutí andulky na ruku

Až se andulka zbaví strachu a bude zobat nabízený klas z vaší ruky, pokoušejte se klásek postupně oddálit tak, aby na něj andulka mohla dosáhnout jen tak když si vám sedne na prst. To bude druhá velká zkouška její důvěry k vám. Věřte že časem se vám to určitě podaří a andulka vám usedne na prst a bude zobat svojí pochoutku. Andulky se bojí hlavně otevřené dlaně, proto jim nabízejte na sezení spíše hřbet ruky. Z počátku se vůbec nepokoušejte andulku na ruce hladit. Necítila by se na vaší ruce bezpečně a při prvním dotyku by stejně uletěla. Nechte ji, ať si na ruku zvykne jako na místo, kde může bezpečně přistávat.

Ochočit andulku zabere hodně času. Je jasné, že se vám andulka neposadí ihned po několika hodinách na ruku . Přesto hned nevěšte hlavu. Může to trvat třeba i 2 měsíce než andulku naučíte zobat z ruky. Trpělivost a vytrvalost se rozhodně vyplatí.

Valid XHTML 1.0 Strict