The Grand Tour

Jeremy Clarkson


Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson (celým jménem Jeremy Charles Robert Clarkson, *11. dubna 1960) je anglický hlasatel, žurnalista a spisovatel, který se specializuje na motorismus. Znám je především jako bývalý moderátor pořadu Top Gear, který moderoval společně s Richardem Hammondem a Jamesem Mayem. Také píše články pro The Sunday Times a The Sun.


Do povědomí diváků se dostal jako moderátor již v původním (starém) Top Gearu v roce 1988. V polovině 90. let se začal stávat veřejně uznávanou osobností, pravidelně se objevoval na britských stanicích, kde moderoval vlastní pořady a byl zván jako host do jiných pořadů. Clarkson není pouze producentem pořadů o motorismu, ale i o historii a strojírenství. Od roku 1998 do roku 2000 uváděl i vlastní show Clarkson.

Jeho humorný, avšak politicky nekorektní styl psaní a moderování často vzbuzuje u veřejnosti rozporuplné reakce a často je kritizován médii, politiky, různými skupinami lidí a veřejností.

Claksonova první hlavní televizní role byla role moderátora v britském motoristickém programu Top Gear od 27. října 1988 do 3. února 2000 ve „starém Top Gearu“ a poté opět od 20. října 2002, kdy se začal natáčet „nový Top Gear“. Společně s Jamesem Mayem a Richardem Hammondem moderovali nejvíce sledovanou show na BBC Two, vysílanou ve více jak 100 zemích.

Také uváděl první sérii britské verze Robot Wars. Jeho talk show Clarkson, zahrnovala 27 půlhodinových epizod natáčených ve Velké Británii mezi listopadem 1998 a prosincem 2000 a objevovali se v ní interview s hudebníky, politiky a televizními osobnostmi. Clarkson také moderoval dokumenty o nemotoristických tématech jako historie a inženýrství ačkoli natáčení motoristických show a videí stále pokračovalo.

V březnu roku 2015 byl Clarkson po rozmíšce s producentem pořadu suspendován z mateřské BBC. Stanice oznámila své rozhodnutí neodvysílat zbylé epizody aktuálního ročníku Top Gearu a nad budoucností kultovního motoristického magazínu se nyní vznáší otazník.

Jeremy Clarskon nyní natáčí pořad podobného stylu jako Top Gear (nově The Grand Tour). První epizoda byla vysílána 18. 11. 2016, v česku službou Amazon Prime.