The Grand Tour

Richard Hammond


Richard Hammond

Richard Hammond (Celým jménem Richard Mark Hammond 19. prosince 1969, Solihull ve Velké Británii) je britský televizní moderátor známý především pořadem Top Gear, který donedávna moderoval s Jeremym Clarksonem a Jamesem Mayem.

Narodil se v britském Solihullu, rodičům Eileen a Alanovi Hammondovým. Jeho prarodiče pracovali v automobilce v Birminghamu, odtud Jeremyho narážky (zakrslý idiot z Birminghamu atd.) Richard má dva mladší bratry- Nicholas a Andrew. V roce 1980 se přestěhoval se svou rodinou do North Yorkshiru, zde také navštěvoval Harrogate College of Art and Technology kde promoval z mediální tvorby.

Je ženatý s Amandou (Mindy) Etheridge. Má dvě dcery, Isabelu (Izzy) a Willow. Bydlí v malém zámku v Cheltenhamu. Má několik koní, kachen, dvě kočky a pět psů z nichž jeden je TG pes, pes Top Gearu. V roce 2002 začal moderovat nejznámější magazín o autech Top Gear společně s Jeremy Clarkson a Jamesem Mayem. Jeho oblíbený automobil je Porsche GT3 a Pagani Zonda F. Jeho auta: Morgan Aeromax, Porsche 911, Ford Mustang a Dodge Challenger který si zakoupil v Americe při natáčení Top Gearu, protože společnost General Motors odmítla Top Gearu automobil zapůjčit (prý jejich auta v Top Gearu jen kritizují). Osudným dnem v jeho životě se stal čtvrtek 20. září 2006, kdy chtěl při natáčení Top Gearu překonat rychlostní rekord Británie (483,18 km/h) v dragsteru Vampire. Při své první jízdě se přes tuto hodnotu dostal, naměřili mu dokonce přes 500 km/h, při druhé podle všeho také. Ale při třetí jízdě mu explodovala pravá přední pneumatika a vyletěl z dráhy. S těžkým otřesem mozku byl převezen do nemocnice, kde byl asi 24 hodin v v kómatu.Dlouhou dobu se pak poté léčil, ale dokázal se úplně uzdravit díky čemuž se pak vrátil zpět do Top Gearu. On sám řekl, že jediný rozdíl mezi ním před nehodou a po nehodě je v tom, že předtím nejedl celer a teď už ano. Jeremy Clarkson o jeho nehodě prohlásil, že Richard nahlédl za dveře smrti a usoudil, že se mu tam nelíbí.O nehodě napsal knihu "On the edge: My story" (česky: Na hraně: Můj životní příběh).

V Top Gearu je přezdíván „křeček“ (hamster), díky svému malému vzrůstu a také kvůli tomu, že jedl papír s výsledky - nepojmenoval ho tak Jeremy (jak se většina lidí domnívá), ale právě fanoušci Top gearu