Oficiální stránky jičínského házenkářského klubu

Vznik klubu

Házenkářský klub byl oficiálně ustanoven v roce 1942 při SK Jičín. Od roku 1963 došlo k přechodu od české házené k mezinárodní.

Zázemí klubu

Prvním působištěm jičínských házenkářů bylo fotbalové hřiště SK Jičín. Později se klub přemístil na venkovní hřiště za dnešní Masarykovu obchodní akademii, kde setrval až do roku 1983. V průběhu mnoha let zde házenkáři vlastními silami nahradili původní škvárový povrch antukou, vybudovali ochranná pletiva a postavili provizorní šatny. Samozřejmostí při tréninkové a zápasové činnosti bylo lajnování hřiště a věšení sítí, pravidelně docházelo k obnově antuky. Po celou dobu neměli házenkáři k dispozici sociální zázemí, myli se vodou z hadice případně v Cidlině. Dlouhodobě neuspokojivý stav zapříčinil v roce 1983 přechod do areálu současného venkovní hřiště házené „ V Lipách“. Také zde ale museli členové klubu odpracovat stovky hodin. Aktivně se podíleli na výstavbě samotného hřiště včetně kanalizace, tribuny, osvětlení či oplocení. Prvním zázemím byly 3 buňky sloužící jako šatny a klubovna, později házenkáři demontovali panelový objekt společnosti BAK v Nové Pace, který sloužil jako zázemí při výstavbě místního sídliště. Následně byl objekt házenkáři znovu postaven na dnešním místě. Původní asfaltový povrch byl v roce 1988 nahrazen umělým povrchem – nisaplastem.S přibývajícími roky budova sloužící jako klubovna a šatny dosluhovala a stále více se mluvilo o nutnosti kompletní rekonstrukce. Ta byla realizována ve vlastní režii a za sponzorské pomoci na přelomu let 2011 a 2012. V roce 2015 byl již nevyhovující povrch nahrazen za podpory města Jičína novým umělým povrchem, došlo také k výměně oplocení, osvětlení a odvodnění celého hřiště. Nový kabát dostaly také kryté střídačky. Se stoupající úrovní házené v Jičíně a s tím souvisejícím postupem do nejvyšších soutěží byl souběžně nutný přechod dorosteneckých a seniorských týmů do sportovní haly, kde mají házenkáři v současné době zázemí v podobě místnosti pro trenéry a tréninkové pomůcky.

Sportovní činnost

V prvních desetiletích se házenkáři Jičína prezentovali v regionálních soutěžích bez výraznějších úspěchů, výjimkou byla pouze epizodní působení ve vyšších soutěžích. Větší obrat je spojován se zprovozněním venkovního hřiště „V Lipách“. Ten se projevil postupem mužů do 2. národní ligy, tehdejší 3. nejvyšší soutěž, kde hráli Jičínští ve dvou sezónách v letech 1987 až 1989. Na začátku 90. let hrají všechny kategorie nejnižší soutěže, krajské přebory, přičemž ne vždy byly obsazeny všechny věkové kategorie, v některých případech muselo docházet ke slučování dvou jičínských týmů. V roce 1992 muži po třech letech znovu postoupili do 3. nejvyšší soutěže, následující rok se díky osamostatnění České republiky posunuli dokonce do druhé nejvyšší soutěže, první ligy. Přišel soutěžní ročník 1996/1997 a excelentí jízda jičínských mužů prvoligovou soutěží, která byla v květnu 1997 zakončena historickým postupem mužů do extraligy. Účast v nejvyšší soutěži s sebou přinesla obrovský rozmach mládežnické házené. Během třinácti let se jičínská házená mohla pyšnit skvělou bilancí, všechny mládežnické týmy se postupně staly Mistry České republiky. V sezóně 2012/2013 zkompletovali tuto unikátní bilanci památným extraligovým titulem také muži.

Další aktivity

Jičínský klub nepamatuje pouze na sebe, ale svou aktivitou se snaží nabídnout zábavu také spoluobčanům z Jičína a širokého okolí. V lednu roku 2017 uspořádali v pořadí již třináctý házenkářský ples, na začátku června čtrnáctý Dětský den s Continentalem. Házenkáři se věnují také charitativní činnosti. V rámci plesů proběhla dražba sportovního vybavení s podpisy hráčů, na charitativní účely šly také výtěžky ze vstupného z exhibičních zápasů v kopané proti fotbalistům SK Jičín. Příspěvky mířily na podporu Stacionáře Kamarád a Apropo Jičín, o.p.s.