FC BARCELONA

FC Barcelona

Zápasy

Nadcházející zápasy
FC Barcelona - Villarreal CF 02.12.
FC Barcelona - CD Leonesa05.12.
Espanyol FC - FC Barcelona09.12.
FC Barcelona - Tottenham11.12.
Levante UD - FC Barcelona16.12.
Odehrané zápasy
PSV Eindhoven - FC Barcelona 1:2
Atlético Madrid - FC Barcelona1:1
FC Barcelona - Real Betis3:4
Inter Milán - FC Barcelona1:1
Rayo Vallecano - FC Barcelona2:3

Všechny odehrané i nadcházející zápasy naleznete ZDE

Aktuální tabulku nejvyšší španělské fotbalové soutěže naleznete ZDE

O klubu

FC Barcelona (celým názvem: Futbol Club Barcelona) je profesionální španělský fotbalový klub sídlící ve městě Barcelona,v autonomním společenství Katalánsko.Klubu se říká i zkrácenými názvy, jako například Barcelona či Barça a její klubové barvy jsou modrá a fialová. Od roku 1929 hraje v Primera División, španělské nejvyšší fotbalové soutěži. Domácí zápasy se odehrávají na stadionu Nou Estadi del Futbol Club Barcelona, známý pod jménem Camp Nou, s kapacitou sedadel téměř 100 tisíc diváků.

Barcelona také je národním symbolem „utlačovaného“ katalánského lidu. V roce 1968 prohlásil tehdejší prezident klubu: Més que un club (v překladu- více než jen klub), což přesně vyjadřuje její spojitost s lidmi v Katalánsku.Toto heslo se ujalo jako oficiální a dnes jej můžete vidět na hlavní tribuně stadionu Camp Nou.

Kromě fotbalu působí Barcelona i v dalsích sportech jako například v basketbalu, v házenkářství, ve futsale dokonce i v hokeji.Známý a velice úspěšný je též ženský fotbalový tým.

Úspěchy

Barcelona jich má na kontě mnoho. Je pětadvacetinásobným mistrem Španělska a pětinásobným vítězem Ligy mistrů UEFA. Španělský superpohár Supercopa de España,kde se střetává vítěz Španělské ligy s vítězem špaňělského poháru, vyhrála 13x. Samotný španělský pohár Copa del Rey vyhrála dokonce 30×.Což je rekord nejvyšší španělské soutěže. Navíc v roce získala 2x trofej za Mistrovství světa klubů, kde se střetávají vítězové jednotlivých Lig mistrů(Každý světadíl má svoji).

Stadion

Stadion FC Barcelona

Stavba Camp Nou začala 28. března 1954 a skončila 24. září 1957. S kapacitou sedadel 99 354 je Camp Nou největším stadionem ve Španělsku a Evropě a třetím největším fotbalovým stadionem na světě.V letech 1989 a 1999 se zde konaly finálové zápasy dvou evropských pohárů, dvě finále vítězů pohárů UEFA Cupu, pět finálových zápasů UEFA Super Cupu, čtyři finále Copa del Rey, dvacet jedna finálových zápasů Supercopa de España, pět zápasů včetně zahajovací hry Světového poháru FIFA a finále ve fotbale v letních olympijských hrách v roce 1992.

Camp Nou je často používán k různým účelům. Často hostí významné koncerty. Vystupovali zde takový umělci jako Michael Jackson, Bruce Springsteen, Sting, Peter Gabriel, Tracy Chapman, Luciano Pavarotti. Hrála zde také kapela U2. Mimo jiné zde slavil mši,před 121,500 lidmi,i samotný Papež Jan Pavel II. Pořádalo se zde též i finále v Rugby, které proběhlo 24. června 2016

Přestavba

Stadion prošel expanzí v roce 1980, kdy byly přidány VIP salonky a nová tisková oblast. Rozšíření stadionu přidalo 22150 nových sedadel, přičemž celková kapacita sedadel dosáhla 71 731. Kapacita stojanů se zvýšila o 49 670. Celková kapacita stadionu se tedy zvýšila na 121 401.

Nový Camp Nou

Stadion FC Barcelona

V lednu 2014 představenstvo Barcelony odmítlo možnost vybudování nového stadionu kvůli finančním omezením a místo toho se rozhodlo přestavět Camp Nou s cílem dosáhnout kapacity až 105 000.Projekt je očekáván od roku 2017 do začátku roku 2021 s náklady kolem 495 milionů liber (600 milionů EUR), což je jeden z nejdražších expanzí na základě počtu míst.

Stavba měla začít už letos v létě. Zpozdila se ale kvůli nedostatku financí. Vedení Barcelony totiž chtělo polovinu rozpočtu na přestavbu stadionu získat od sponzora za přejmenování stadionu.Nikdo takový se ale zatím nenašel a tak předpokládané dokončení nebude dříve jak v sezoně 2022-2023 La Liga. Otevírat ho nebude nikdo jiný než Lionel Messi.