Turingova cena

Cena A. M. Turinga je ocenění udělované každoročně Asociací výpočetní techniky (ACM) jednotlivcům za jejich technický přínos v oboru informatiky. Přínos by měl mít trvalou a výraznou důležitost pro celý obor. Většina oceněných osobností byli informatici.


Cena je pojmenována po Alanu Mathisonovi Turingovi (1912–1954), britském matematikovi, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní informatiky. Turingova cena je někdy označována jako „Nobelova cena informatiky“, neboť je nejdůležitějším oceněním v tomto oboru.


Turingovu cenu sponzoruje společnost Google Inc.; momentální výše ceny je 1 000 000 USD (dříve měla cena hodnotu $250 000).


Vybraní nositelé (rok-nositel-přínos)

  1. USA Whitfield Diffie a USA Martin Hellman
  2. vynalezení a rozšíření asymetrické kryptografie s veřejným klíčem,[4] včetně použití pro elektronické podpisy, a praktického způsobu výměny kryptografických klíčů
  1. Spojené království Tim Berners-Lee
  2. zásluhy o rozvoj webových technologií, především protokolu HTTP, World Wide Web (WWW) i prvního webového prohlížeče.
2015 2016 USA Whitfield Diffie a USA Martin Hellman vynalezení a rozšíření asymetrické kryptografie s veřejným klíčem včetně použití pro elektronické podpisy, a praktického způsobu výměny kryptografických klíčů obrazek HTML

Seznamy vybraných zdrojů:

  1. Tisková zpráva ACM o Turingově ceně 2007 (anglicky)
  2. Shafi Goldwasser - A.M. Turing Award Winner [online]. ACM. Dostupné online.
  3. Stonebraker
  4. DIFFIE, W.; HELLMAN, M. New directions in cryptography. IEEE Transactions on Information Theory. 1976, svazek 22, čís. 6, s. 644–654.