Logo Zbiroh

Vítejte na stránkách Oldřicha Tíkala

Zajímavosti o mých sbírkách

Oldovo jubilejni pivo

Na těchto stránkách budou postupně zveřejňové sbírky a sběratelské aktivity sběratele Oldřich TIKALA ze Zbiroha, ČR.

Má sbírka odznaků

Letos je tomu již 50 let, co jsem začal sbírat pivní etikety, začátkem roku 1969 jsem se stal členem Klubu sběratelů pivních etiket a tácků v Plzni. Pocházím ze „sběratelské rodiny“, otec sbíral poštovní známky a měl docela velkou sbírku zápalkových nálepek, sestra sbírala pohlednice. Já jsem jako kluk sbíral „kdeco“ (obaly od žvýkaček, hokejisty, kapesní kalendáříky), ale hlavně, asi jako každý kluk, odznaky. Začínal jsem asi vojenskými, ale tenkrát jsem ještě sbíral všechny.

Asi v sedmnácti letech mne zaujali pivní etikety a začal jsem je z lahví odlepovat. V průběhu dalších let jsem sbíral skoro vše s pivovarskou tématikou (etikety, tácky, sklenice, lahve, propisovačky, otvíráky, atd.). Z počátku jsem ještě pokračoval ve sbírání odznaků … podnikových, heraldických a sportovních (Dukly), později již jen pivovary. Mám také dost velkou sbírku kapesních kalendáříků (nejstarší z roku 1909), v současné době se specializuji hlavně na pivovarské! Nejvíce jsem se ale vždy věnoval pivním etiketám.

V současné době mám ve své sbírce zařazeno více než 46000 ks etiket z celého světa! Mým snem bylo získat etikety z co nejvíce států. No a již v roce 2017 se mi můj sen splnil na 100% a získal jsem zastoupení etiket doslova z celého světa, tedy ze všech států, kde se někdy pivo vařilo (208 států). Tohoto úspěchu si cením nejvíce, protože nás v ČR není ani 10! (dle každoročního přehledu sbírek zpracovávaným klubem sběratelů nás bylo k 31.12.2018 jen 5) Je pravda, že u některých států mám jen jednu, či dvě etikety (většinou u států, kde se již mnoho let pivo nevaří), ale naopak moje sbírka etiket z 87 států patří mezi 10 největších v republice! (a 15 států dokonce mezi 10 největších na světě)

Za těch 50 let sbírání jsem samozřejmě nashromáždil i plno přebytků a proto jsem ochoten podpořit případné začínající sběratele (zatím o žádných zde v okolí bohužel nevím) a věnovat jim etikety z různých českých i slovenských pivovarů ZDARMA.