Suchopárek: Byli jsme lepší, remíza nebyla zasloužená

Velké zklamání čišelo z trenéra reprezentace do 21 let Jana Suchopárka po pátečním utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy s Walesem, v němž český tým přišel o vítězství až v šesté minutě nastaveného času a remizoval 1:1.

Suchopárka mrzelo, že „Lvíčata“ výborný první poločas v Českých Budějovicích nepřetavila ve vyšší vedení, kterým by si přiblížila první kvalifikační vítězství.

Trenére, jak hodnotíte zápas s Walesem?

„Jednoznačně veliké zklamání, zejména v prvním poločase jsme podali vynikající výkon. Byli jsme aktivní a měli asi 15 střel na bránu, což si za půli nepamatuji. Uhrávali jsme osobní souboje a vytvořili si dobré příležitosti ke vstřelení branky, kterou se nám povedlo docílit až po standardní situaci. Jednoznačně jsme znovu ukázali, že máme velmi dobré mužstvo. Druhý poločas jsme hráli možná až příliš v klidu a neudrželi dominanci z úvodního dějství. Pustili jsme soupeře také do několika nebezpečných situací, kdy mohl vyrovnat. Naše aktivita a kvalita už nebyly takové jako v první půli. I tak jsme měli pět, šest situací a být v nich přesnější, přidali jsme další gól, který mohl utkání definitivně rozhodnout v náš prospěch.“

První kvalifikační vítězství bylo na dosah, přesto tým inkasoval branku stejně jako v zářijovém utkání na Islandu v nastaveném čase druhého poločasu…

„Je to hloupost, protože se po měsíci opakuje situace z Islandu. I když teď to bylo v podstatě v nastavení nastaveného času… Z banální, nepochopitelné situace. Nedá se nic dělat, musíme hráče za další čtyři dny zkoncentrovat, srovnat a připravit na další utkání s Dánskem. Když to shrnu, remíza dle mého názoru nebyla zasloužená, byli jsme lepší.“

První poločas byl z české strany výborný. Co chybělo ke zvýšení vedení?

„Nebylo tam ani moc střel, které by vyloženě uletěly vedle, trefili jsme tyčku… Provedení nebylo špatné. Ale občas je tam tendence u zakončení otálet. Platilo to zejména pro druhý poločas. Místo střely míč vyhodíme do strany a pak nadějnou akci nedohrajeme dobře. Jako bychom to chtěli ještě vyšperkovat místo větší efektivity. Možná to obecně ještě není úplně dodělané z hlediska mentální stránky. Při vedení 1:0 se strkáme, přijde žlutá karta. Soupeř hodně fauloval, hrál silově a v některých momentech provokoval, což se mi nelíbilo. Nesmíme na to přistoupit, naopak zůstat nad věcí a hrát dál kvalitně jako v prvním poločase, což se tentokrát ve druhém tolik nepovedlo. Ale nechci se bavit o rozhodování, není vinou rozhodčích, že jsme výhru ztratili.“

V úterý v Českých Budějovicích hostíte Dánsko. Vnímáte situaci tak, že se tlak na tým při čekání na vítězství ještě zvýší?

„Tlak byl už teď před Walesem. A první poločas jsme zvládli opravdu výborně. Bohužel jsme z toho nevytěžili víc než jednu branku. Musíme pracovat dál a stejně, kvalitu máme, což jsme ukázali. Dánsko nastoupí asi v jiném rozestavení než Wales, mají výborné individuality, někteří hráči nastupují v Lize mistrů. Kvalitou jsou ještě výš než Wales. Naše aktivita musí být stejná, nemůžeme z toho ustoupit. Za čtyři dny dobře zregenerujeme a jednoznačně jsme schopni podat obdobný výkon jako v prvním poločase. Jen je třeba být efektivnější a dát góly, které nás předurčí k tomu, abychom hráli o postup na mistrovství Evropy.“