KAPITOLA 3.: PROSTŘEDÍ PROTÉGÉ
Úvodní seznámení s prostředím Protégé
Historie prostředí Protégé
Význam prostředí Protégé
Způsoby modelování znalostí v Protégé
Protégé 4.0 Alpha
Úvodní seznámení
Protégé je open-source nástroj, jedním z nejvíce rozšířených nástrojů, poskytovaných zdarma, platformově nezávislým pro vývoj a správu ontologií a znalostních bází, které se využívají v různých znalostních aplikacích a širokém spektru aplikačních domén. Protégé je implementováno (vyvinuto) v Javě a funguje na mnoha různých platformách: Win, MacOs, Linux, Unix. Funckionalita Protégé může být rozšiřována implementací tzv. pluginů (přídavných modulů). Některé slouží pro vizualizaci ontologií (např. OWLViz plugin), import, export, validaci, zpracování přirozeného jazyka apod. Z praktického hlediska může být Protégé např. využito v lékařství - je možné vizualizovat, prohlížet velké a komplexní ontologie, porovnávat je co do jejich obsahu apod. [1]
Vlastnosti Protégé
- rozšiřitelný znalostní model;
- přízpůsobitelné GUI (pomocí pluginů), od verze Protégé 4.0 Alpha možné měnit layout prostředí a grafický vzhled;
- možný import ontologie do různých formátů: verze Protégé 3.4 Beta do XML, RDF, OWL, ...;
- možný export ontologie do různých formátů: verze Protégé 3.4 Beta do CLIPSu, HTML, OWL, RDF, Turtle, N-Triple, N3;
- integrace s jinými aplikacemi: možné propojení Protégé s externími programy za účelem využití ontologie v inteligentních aplikacích (odvozování, klasifikace);
- využití API pro přístup k ontologiím a programové manipulaci s nimi.
Historie Prostředí
Prostředí Protégé má za sebou celkem slušnou historii. První verze, kterou vytvořil Mark Musen, byla zpřístupněna roku 1987. Původně to byl menší nástroj zaměřený na získávání znalostí (knowledge acquisition tool) pro pár specializovaných programů např. pro oblast lékařství. Od té doby se prostředí neustále vyvíjí. Stabilní verzí je verze 3.3.1 K dispozici je už i verze Protégé 4.0 Alpha, která je jiná po stránce GUI a nabízí nové funkcionality. Jednou z nich je například možnost mít otevřených více ontologických modelů, v dřívějších verzích toto nebylo možné. O verzi Protégé 4.0 Alpha se více zmíníme dál v textu.
K čemu Protégé?
Původním cílem bylo usnadnit práci znalostním inženýrům při vývoji tzv. znalostních bází. Obrázek Protégé a znalostní báze ukazuje souvislot mezi Protégé a znalostní aplikací obsahující bázi znalostí.

Protégé není expertní systém ani program, který přímo slouží k jejich tvorbě, ale pomáhá vytvářet jejich jednu hlavní část - bázi znalostí. Tím, že bude báze znalostí vytvářena odděleně od tvorby znalostní aplikace, je možné ji lépe udržovat, spravovat.
Způsoby modelování znalostí v Protégé
- Protégé-Frames: ontologie je zde, tak jako u OWL, tvořena množinou tříd, které jsou organizovány do subsumpční hierarchie (nadtřídy a podtřídy) k reprezentaci doménových konceptů. Dále jsou zde tzv. sloty vystihující vlastnosti tříd, vztahy a instance tříd. Tvorba takové ontologie není založena na deskripční logice jako v případě OWL. Protégé-Frames FAQ.
- Protégé-OWL: editor umožňující vytvářet ontologie pro Sémantický web v jazyce OWL. OWL jazykem se budeme zabývat podrobněji v dalších kapitolách této části webu. Protégé-OWL FAQ.
ZDROJE A DALŠÍ DOTATEČNÉ MATERIÁLY
[1] ProtégéCreating Semantic Web Contents with Protégé-2000
Protégé, Ontology and Knowledge Acquisition ...
The Evolution of Protégé: An Environment for Knowledge-Based Systems Development
The knowledge model of Protégé-2000: combining interoperability and flexibility