Policie České republiky

Historické tradice a stručná historie PČR

Po vzniku Československa až do 2. světové války

Policie České republiky se hrdě hlásí k tradicím československých bezpečnostních složek, četnictva a státní policie. Přestože Československá republika v roce 1918 převzala bezpečnostní složky z rakousko-uherské monarchie, do jejich řad přišli lidé, kteří se zasloužili o vznik samostatného státu – účastníci domácího odboje a legionáři.

Četnictvo bylo vojensky organizovaným strážním sborem, který na celém území státu udržoval veřejný pořádek a veřejnou bezpečnost. Příslušníci četnictva vykonávali službu výhradně ve stejnokrojích. Četnický sbor během dvacetileté existence předválečného Československa zaznamenal obrovský rozmach spočívající ve vytvoření složek specializovaných na zajišťování ochrany veřejného pořádku (četnické pohotovostní oddíly), na pátrání po zločincích (četnické pátrací stanice), na řízení dopravy (četnické silniční kontrolní stanice) a na ochranu vzdušného prostoru státu (četnické letecké hlídky).

Uniformy

Výjimku z místní působnosti četnictva představovaly obvody státních policejních úřadů, které disponovaly sbory uniformované a neuniformované stráže bezpečnosti. Příslušníci prvních plnili úkoly pořádkové a dopravní policie, příslušníci druhých vykonávali úkoly pátrací a vyšetřovací služby. Například v roce 1925 do působnosti 2 777 četnických stanic se 14 123 muži spadalo 139 225 km2 státního Českosvenští četníciúzemí s 11 873 172 obyvateli. Obvody 25 státních policejních úřadů se 7 360 policisty měly v působnosti 1 165 km2 území s 1 700 000 obyvateli. Československá státní policie se mimo jiné aktivně podílela na vzniku a rozvoji mezinárodní policejní spolupráce a na založení Interpolu.

2. světová válka až dodnes

Příslušníci četnictva a státní policie projevili svoje vlastenectví v době ohrožení republiky zejména službou v jednotkách Stráže obrany státu a v době okupace zapojením do protifašistického odboje.

Četníci se psem v autě

Po osvobození Československa byl v roce 1945 dosavadní bezpečnostní aparát sloučen a na organizačním a právním základu četnictva vznikl Sbor národní bezpečnosti jako vojensky organizovaný všeobecný bezpečnostní sbor. Tento sbor plnil úkoly pořádkové, dopravní i kriminální služby. Dále plnil správní a zpravodajské úkoly, podílel se na ochraně státních hranic, disponoval leteckou službou a dalšími specializovanými složkami. Některá současná špičková policejní pracoviště mají svůj počátek právě v tomto sboru (např. Četnický autokarČetník z období Rakousko-UherskaKriminalistický ústav Praha nebo Útvar rychlého nasazení). V důsledku federalizace Československa v roce 1969 byl SNB jako jediná bezpečnostní složka rozdělen mezi federální ministerstvo vnitra a mezi české a slovenské ministerstvo vnitra. V roce 1991 z jeho české části vznikla Policie České republiky, zatímco ze slovenské části Policejní sbor Slovenské republiky a z federální části Federální policejní sbor a některé další složky. Se vznikem samostatné České republiky v roce 1993 převzala Policie České republiky i úkoly dosavadního Federálního policejního sboru.

Veřejná bezpečnost při demostracích