Pravidla

Osmička

1. Stavění koulí do trojúhelníku se provádí tak, že koule na vrcholu trojúhelníku je umístěna na zadním bodě stolu. Černá koule je hned první koulí pod vrchní koulí. Ve spodních rozích trojúhelníku je vždy jedna koule z jedné skupiny (půlka a celá). Zbytek je řazen v trojúhelníku zcela náhodně. POZOR! Pro úspěšný rozstřel je potřeba koule „utáhnout“ co nejblíže k sobě, aby mezi nimi nevznikly mezery, kde by se ztratila kinetická energie.

Nový světový rekord

2. Rozstřeluje se kdekoli z rozstřelového pole, tedy před předním bodem vyznačeným na stole. Není nutné rozstřelovat přímo z předního bodu. Platný rozstřel je, když padne koule do kapsy, nebo se alespoň 4 koule dotknou mantinelu. Jinak může protihráč buď pokračovat tak, jak je situace na stole, nebo postavit koule zpět do trojúhelníku a buď rozstřelit sám, nebo nechat zopakovat rozstřel soupeře.

3. Po rozstřelu spadne koule do kapsy – toto ještě neznamená, že tato skupina koulí vám již patří. Nyní si teprve můžete podle situace na stole vybrat, kterou skupinu koulí budete hrát. Následným potopením jedné z těchto stvrzujete, že tato skupina koulí je vaše. POZOR! V této hře, tedy osmičce, jsou všechny koule hlášeny, tedy vždy byste měli před strkem oznámit (neplatí v případě, kdy je to zřejmé), kterou kouli a kam hrajete. Při hraní kombinací a „véček“ platí povinnost hlásit vždy. Dokud není po rozstřelu potopena jedním z hráčů hlášená koule, je stále otevřený stůl a můžete si vybírat, co budete hrát. V případě otevřeného stolu můžete potápět koule jedné skupiny přes druhou (s výjimkou černé koule), v tomto případě se nejedená o faul.

4. Po rozstřelu nepadne žádná koule do kapsy – hraje soupeř a vybírá si, co bude potápět, dále se řiďťe podle výše zmíněného bodu číslo 3.

5. Po rozstřelu nastane faul (bílá spadne do kapsy, koule vypadne ze stolu apod) – jen a jedině v tomto případě si NEMŮŽETE dát bílou kouli kdekoli po stole, ale hrajete z rozstřelového pole a můžete hrát pouze koule, které se v tomto poli NENACHÁZEJÍ.

6. Z rozstřelu padne do kapsy černá koule – není to faul, ani konec hry. Černá koule se buď vrátí zpět na stůl na zadní bod a vy pokračujete ve hře, nebo můžete znovu rozstřelit.

7. Regulérní potopení je takové, kdy hlášená koule spadne do hlášené kapsy. Pokud koule spadne do jiné kapsy, než hlásíte, není to faul, ale ve hře pokračuje soupeř (s výjimkou potopení černé koule do nehlášené kapsy viz níže). Faulem není ani když potopíte soupeřovu kouli spolu se svojí hlášenou koulí, pokud tato spadne do hlášené kapsy. Pak pokračujete dál ve hře. Můžete též zahrát jistotu, kdy nehlásíte žádné potopení – znamená to, že můžete i potopit kouli, ale ve hře po zahrané jistotě vždy pokračuje soupeř.