Typy praků
Střední prak

Střední prak

Střední prak je asi nejuniverzálnější délkou praku. Má poměrně dlouhý dostřel a zachovává si vysokou přesnost. Je zároveň nejsnazší na používání.




Naboje do praku

Náboje do praku

Jako náboj lze do praku použít prakticky cokoliv, co se do něj vejde a má dostatečnou hmotnost. Platí, že čím vyšší hmotnost na menší objem, tím je projektil efektivnější a dál doletí. Také záleží na jeho tvaru, ideálí jsou oválné či kulaté náboje. Já nejčastěji používám říční oblázky, ale výborně se mi osvědčily golfové míčky. Staří římané odlévali náboje z olova.

Krátký prak

Krátký prak

Krátký prak je velmi specifický. Z praků je nejpřesnější, nejrychlejší, ale současně má nejmenší dolet. Zajímavý je styl, kterým se s ním hází. Místo roztočení se prakem jen prudce švihne a ve správný moment se vypustí projektil.



Další druhy praků

Další druhy praků

Mimo klasických praků z kůže a paracordu vyrábím také praky čistě jen z paracordu. Dále jsem experimentoval s délkou provazu, tvarem kapsy, některé kapsy jsou vyrobené bez průřezu... Každý detail na praku zásadně změní jeho vlastnosti, styl vrhání se ale nemění. Proto každému vyhovuje jiný tvar, délka a materiál.

Dlouhý prak

Dlouhý prak

Dlouhý prak je nejobtížnější na ovládání, má však nejdelší dostřel a největší sílu. Vrhání s ním je však pomalé a nepřesné, lano se snadno zamotá a pokud člověk nevyvine dostatečnou sílu, hodit se s ním ani nepovede. Hodí se spíš pro házení do dálky. Je to také můj nejoblíbenější druh praku a můj rekord s ním bylo hodit kámen do vzdálenosti přes 100m.

Prak

Materiál

Praky vyrábím z odřezků kůže, které by se jinak vyhodily. Snažím se tak minimalizovat jejich dopad. Na lano používám paracord - padákovou šňůru, která nejenže bezproblémů vydrží sílu, kterou na ni prak vyvíjí při otáčení, ale v případě nouze unese i člověka.