Vojtěch Pavlas

Vojtěch Pavlas

Back-end Vývojář

Já a kyudo

Už od velmi mladého věku mě zajímala japonská kultura a umění. Snažím se učit japonsky a jednou bych se chtěl do Japonska i podívat. Zatím na to, ale není ani čas, ani prostředky, a tak poznávám Japonsko, jak jen to jde, tady u nás.

V září 2021 jsem se přidal do oddílu Kyuda v Praze, který je jeden ze dvou v Čr. Naše asociace japonské lukostřelby má své učení přímo z Japonska, kde náš mistr čerpal své znalosti. Druhý klub je někde v Ostravě, ale o něm moc nevíme a v kontaktu nejsme.

Nyní se dokonce objevuji i na nějakých akcích, kde střílím veřejně. Např. naposledy při slavnostech Budo v Praze dne 23. 4. 2022

Co to vlastně kyudo je?

Kyudo znamená v japonštině “cesta luku” a vyvinulo se, stejně jako ostatní bojová umění, z původního bojového umění Kyujitsu přibližně v období Meidži. Po druhé světové válce bylo zakázáno mimo jiné proto, že je velice silně spjato s původním japonským náboženstvím – šintoizmem. Luku a šípu se dosud používá při mnoha šintoistických, především očistných rituálech. Luk měl samozřejmě velice důležitou funkci i ve válečnictví, stál dokonce přímo u zrodu samurajů, neboť byl původně jejich jedinou zbraní. Obnovené kyudo vzniklo kombinací dvou tradičních škol (Ogasawara a Heki). V Japonsku je nejrozšířenější právě v této moderní formě, která zachovává staré principy a dá se říci, že je esencí těch nejlepších prvků starých škol. Klade důraz na obřadní charakter použití luku a v moderní době prostřednictvím luku bojuje člověk pouze sám se sebou.

Já při výstřelu z luku, Kyudo